ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Archiwum "Króla Mazurów" przekazano do Muzeum w Olsztynie

Historia9 października 2020, 6:34
Izba Pamięci Karola Małłka w Krutyni
Izba Pamięci Karola Małłka w Krutyni fot. 

Rodzina Małłków zdecydowała o przekazaniu Archiwum Państwowemu w Olsztynie archiwum „Króla Mazurów” - Karola Małłka. W imieniu rodziny decyzję o przekazaniu podjął syn - prof. Janusz Małłek, dokument o darowiźnie podpisały wnuczki Karola Małłka - Hanna Łowicka i Dorota Małłek.

Przekazanie archiwum Karola Małłka odbyło się w czwartek w siedzibie Archiwum Państwowego w Olsztynie. Syn Karola Małłka - Janusz, który na co dzień mieszka w Toruniu z powodu pandemii nie mógł przyjechać do Olsztyna, w jego imieniu dokumenty o przekazaniu spuścizny „Króla Mazurów” Archiwum Państwowemu podpisały bratanice i zarazem wnuczki Karola - Hanna Łowicka i Dorota Małłek.

- Mamy nadzieję, że archiwum to posłuży ludziom, którzy interesują się przeszłością regionu, historią Mazur i Mazurów - mówiła Dorota Małłek. Jej siostra Hanna dodawała, że wszyscy w rodzinie zgodzili się z wujem Januszem, że dziedzictwo dziadków należy zachować dla potomnych, nie tylko dla rodziny.
 

Urodzony w 1898 roku Karol Małłek był nauczycielem i działaczem mazurskim. Publikował wiersze, artykuły, prace folklorystyczne i felietony. Zmarł w Krutyni w 1969 roku.

Decyzją rodziny do Archiwum zostało przekazanych ponad 530 jednostek archiwalnych: zdjęć, dokumentów, pamiętników, wspomnień, rękopisów zarówno Karola Małłka jak i jego żony Wilhelminy. Archiwalia powstawały od lat 20 do 90 XX wieku.

Starszy archiwista Beata Stalczewska podkreślała, że przekazane archiwalia stanowią zarówno dokumenty prywatne, jak i urzędowe, publiczne np. dokumentacja związana z Mazurskim Uniwersytetem Ludowym, który Małłek stworzył i prowadził w Rudziskach Pasymskich w latach 1945-1950 i 1957-1960. W Uniwersytecie uczono Mazurów m.in. pisania po polsku, poprawnej polszczyzny, zapoznawano ich z folklorem, czy literaturą.

Wśród przekazanych dokumentów są też listy, jakie Małłek wymieniał z pisarzami, publicystami, działaczami m.in. Andrzejem Drawiczem, Igorem Neverlym, czy małżeństwem Swietłaną i Erwinem Krukami.

źródło: PAP

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

  • 3
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 1
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Moja Koja

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Karos Pomosty Pływające
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina