ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Cmentarz żydowski w Piszu na Mazurach odpowiednio oznakowany

BieżąceHistoria26 października 2023, 9:47
Cmentarz żydowski w Piszu na Mazurach.
Cmentarz żydowski w Piszu na Mazurach. fot. UM Pisz.

W Piszu na Mazurach odbyła ceremonia prezentacji tablicy informacyjnej na cmentarzu żydowskim. Uroczystość zorganizowało Stowarzyszenie Historyczne ,,Piska Pozycja Ryglowa" we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Narodowym Instytutem Dziedzictwa.

- W uroczystości, oprócz zaproszonych gości, wzięły udział dzieci, które uczestniczyły wcześniej w warsztatach edukacyjnych, mających przybliżyć dzisiejszym mieszkańców Pisza kulturę i tradycję żydowską oraz historię piskich Żydów – informuje Urząd Miejski w Piszu.

Cmentarz żydowski w Piszu znajduje się przy ul. Parkowej. Jego lokalizację potwierdza szereg historycznych niemieckich map topograficznych.

Jak informuje portal Wirtualny Sztetl, cmentarz powstał w XIX wieku. Jego istnienie jest potwierdzone w 1854 roku. Powstał na południe od miasta, przy skrzyżowaniu dróg polnych, z których jedna stanowi przedłużenie dzisiejszej ul. Parkowej, druga – prowadzi w kierunku wschodnim, ku rzece Pisie. Jego powierzchnia wynosiła ok. 0,4 ha. Posiadał trwałe ogrodzenie, osadzone na metalowych słupkach.

Cmentarz żydowski w Piszu na Mazurach odpowiednio oznakowany

Do połowy lat 90-tych XX w. w środkowej części nekropolii znajdowała się ostatnia macewa Leisera Radinowskiego z inskrypcjami w języku hebrajskim oraz niemieckim: Hier ruht in Gott mein lieber Mann, unser guter unvergesslicher Vater Leiser Radinowski, geb. 13 Aug. 1850, gest. 20 Sept. 1926 („Tutaj spoczywa w Bogu mój ukochany mąż, nasz dobry i niezapomniany ojciec Leiser Radinowski, ur. 13 sierpnia 1850 r., zm. 20 września 1926 r.”).

Podczas wizji NID w 2018 r. istniały już tylko relikty: „Występują nieliczne relikty, fragmenty kamieni, prawdopodobnie nagrobnych. Fragmenty jednej macewy znajdują się w Muzeum Ziemi Piskiej w Piszu”.

Była też tablica informacyjna z gwiazdą Dawida. Jednakże wygląd cmentarza zmienił się istotnie w maju 2023 r., gdy dzięki staraniom miejscowych społeczników, na jego teren powróciło kilkadziesiąt fragmentów macew, tworząc swoiste lapidarium.

W 2023 r. nekropolia została oznakowana w ramach programu opisu i oznakowania cmentarzy żydowskich w Polsce, prowadzonego przez Muzeum Historii Żydów Polskich i Narodowy Instytut Dziedzictwa z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

  • 2
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 1
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Moja Koja

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Karos Pomosty Pływające
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina