ReklamaA1 - port 69

Kolejna atrakcja dla mieszkańców i turystów pojawi się w Ełku

BieżąceInwestycje19 grudnia 2024, 9:59
Wizualizacja projektu.
Wizualizacja projektu. fot. UM Ełk.

Tężnia solankowa w ramach budżetu obywatelskiego powstanie w Ełku na Mazurach. W zeszłym tygodniu ogłoszono przetarg na budowę takiego obiektu przy ul. Nadjeziornej. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, otwarcie ofert nastąpi 31 grudnia 2024 r.

Inwestycja zostanie zrealizowana w formule „zaprojektuj i buduj” i podzielona na dwa etapy. W pierwszym z nich powstanie: tężnia solankowa z pergolą i infrastrukturą techniczną, estetyczne otoczenie z małą architekturą, oświetleniem i monitoringiem, nowe nasadzenia i rekultywacja zieleni.

Tężnia to nie tylko piękna przestrzeń do relaksu, ale przede wszystkim miejsce prozdrowotne. Dzięki naturalnej solance wzbogaconej o minerały, takie jak jod, brom czy magnez, inhalacje mogą pomóc w walce z alergiami, astmą czy przewlekłymi chorobami układu oddechowego.

- Wszystkie prace będą prowadzone z zachowaniem zasad ochrony dziedzictwa kulturowego, a nadzór archeologiczny zadba o każdy szczegół. Zakończenie pierwszego etapu budowy planowane jest w ciągu 180 dni od podpisania umowy, a gwarancja na wykonane prace wynosi aż 5 lat – informuje Urząd Miejski w Ełku.

Na Mazurach znajdziemy kilka tężni solankowych, które cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców i turystów. Właśnie trwa taka inwestycja również w Orzyszu. Najbardziej znaną jest ta w Gołdapi, która znajduje się w Parku Zdrojowym nad jeziorem Gołdap. To jedna z największych tego typu konstrukcji w naszym kraju. Ma długość 220 metrów i wysokość 8 metrów.

Warto pamiętać, że Gołdap to uzdrowisko. Oprócz tężni można znaleźć pijalnię wód mineralnych i leczniczych, grotę solną oraz bogatą infrastrukturę rekreacyjną.

Tężnia solankowa to niezwykła konstrukcja, która od wieków służy zdrowiu i relaksacji. Jej działanie opiera się na wykorzystaniu naturalnych właściwości solanki, czyli wody nasycanej solą, która pochodzi z głębin ziemi. Tężnia solankowa składa się z drewnianych ram wypełnionych wiązkami chrustu, najczęściej tarniny, przez które przepływa solanka. Woda ta, bogata w minerały i mikroelementy, takie jak jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo i sód, spływa po konstrukcji, a w wyniku odparowania tworzy się aerozol solankowy.

Aerozol ten, unoszący się w powietrzu wokół tężni, jest wdychany przez osoby przebywające w jej pobliżu. Dzięki temu, mogą one czerpać korzyści zdrowotne, takie jak poprawa funkcji układu oddechowego, łagodzenie objawów astmy, alergii, a także wspomaganie leczenia stanów zapalnych zatok czy nieżytu nosa. Regularne inhalacje w tężni solankowej mogą również przynieść ulgę osobom spędzającym dużo czasu w klimatyzowanych pomieszczeniach lub przed komputerem, pomagając regulować funkcje układu oddechowego.

Korzystanie z tężni solankowej to nie tylko terapia, ale również przyjemność. Spacerując wśród drewnianych konstrukcji, można poczuć się jak nad morzem, wdychając powietrze nasycone solnym aerozolem.

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1- OW Wodnik
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina