ReklamaA1 - port 69

Mazurski Park Narodowy. Decyzja do końca przyszłego roku

Bieżące15 listopada 2024, 8:49
Mazurski Park Narodowy. Decyzja do końca przyszłego roku
 fot. mazury24.eu

Ministerstwo klimatu chce utworzyć park narodowy na terenie części obecnego Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Samorządy są kuszone m.in. specjalną dotacją ekologiczną. Ten temat jednak budzi na Mazurach również sporo obaw.

Czy na Mazurach należy tworzyć park narodowy? O tym w dyskutowały w audycji Jeden na Jednego w Radio Olsztyn przedstawicielki samorządu województwa.

Wicemarszałkini województwa Katarzyna Sobiech z Platformy Obywatelskiej proponuje, by zastanowić się nad stworzeniem parku na terenie Puszczy Rominckiej, czyli w pobliżu granicy z Rosją.

- Tam jest teren tak położony geopolitycznie, że ciężko pozyskać inwestorów. Mieszkańcy bardzo tracą na tym. W związku z tym, może to by było jakieś rozwiązanie, gdyby mogli pozyskać środki z subwencji ekologicznych – mówiła Katarzyna Sobiech.

Ostrożnie do stworzenia parku narodowego podchodzi też Bożenna Ulewicz, radna sejmiku województwa z opozycyjnego klubu Prawo i Sprawiedliwość.

- Sprawy ochrony środowiska nie mogą zdominować  życia w naszym regionie. Z drugiej strony trzeba mieć również tę wrażliwość i wiedzieć, że zielone środowisko odgrywa ogromną rolę w naszym życiu. Trzeba umieć zbalansować te kwestie – twierdzi radna Ulewicz.

Z wypowiedzi osób zaangażowanych w tworzenie Mazurskiego Parku Narodowego wynika, że ministerstwo ostateczne decyzje w sprawie jego utworzenia lub rezygnacji z tego pomysłu zamierza podjąć do końca przyszłego roku.

Od prawie 20 lat toczy się w kręgach rządowych i samorządowych dyskusja na temat utworzenia Mazurskiego Parku Narodowego. Taki projekt ma swoich zwolenników – głównie w grupie ekologów oraz przeciwników – przede wszystkim samorządy oraz lokalni przedsiębiorcy. Teraz ponownie ten temat wypływa.

Za tym projektem stoi Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze, która postuluje powstanie 25 nowych parków narodowych, powiększenie 21 z 23 istniejących już parków, a w rezultacie objęcie 3 proc. terytorium Polski tą najwyższą formą ochrony przyrody.

Jednym z takich projektów ma być utworzenie Mazurskiego Parku Narodowego, na bazie już istniejącego Mazurskiego Parku Krajobrazowego.

Jak czytamy w raporcie Fundacji: „W latach 1991-1993 powstała dokumentacja dla Mazurskiego Parku Narodowego zaopiniowana pozytywnie przez Państwową Radę Ochrony Przyrody. W 2011 roku utworzenie Mazurskiego Parku Narodowego zostało wpisane przez rząd RP do Strategii Zagospodarowania Przestrzennego Kraju. Mazury pomimo nieprzeciętnych walorów przyrodniczych i krajobrazowych do tej pory nie mają parku narodowego. Czas pokazał, że dla zabezpieczenia walorów przyrodniczych i krajobrazowych forma parku krajobrazowego nie jest wystarczająca, gdyż na terenie Mazur intensyfikuje się antropopresja, w szczególności wyrąb lasów, osuszanie terenów bagiennych i torfowisk, zabudowa brzegów wód i chemizacja środowiska (strona internetowa Mazurskiego Parku Krajobrazowego).

W 2009 roku Mazury znalazły się w finale światowego plebiscytu internetowego na nowe 7 cudów natury (Worobiec 2009). Odnowiło to dyskusję o potrzebie powołania parku narodowego na Mazurach i spowodowało wysłanie oficjalnego pisma do premiera i ministra środowiska, podpisanego przez szereg znanych i szanowanych osób, popierającego powołanie parku narodowego (Piszanin 2009).

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

  • 0
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 1
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 1
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 2
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Moja Koja

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Karos Pomosty Pływające
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina