ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Niezwykły eksponat trafił do Muzeum Ziemi Piskiej na Mazurach

BieżąceHistoria8 września 2022, 8:59
Niezwykły eksponat trafił do Muzeum Ziemi Piskiej na Mazurach
 fot. UM Pisz

Ekspozycję stałą Muzeum Ziemi Piskiej wzbogacił niezwykle cenny eksponat, stanowiący przykład wielowątkowej historii regionu. To krzyż z cmentarza nieistniejącej wsi Paski Małe, który został zabezpieczony przed kradzieżą przez złomiarzy.

Badacze historii regionu, specjalizujący się odkrywaniu dziejów miejscowości z Puszczy Piskiej, które po drugiej wojnie światowej zostały wyludnione, nie mają wątpliwości, że krzyż leśnego cmentarza koło dawnej osady Paski Małe to unikatowy eksponat mazurskiego dziedzictwa kulturowego.

Niezwykły eksponat trafił do Muzeum Ziemi Piskiej na Mazurach

Warmińsko-Mazurski Konserwator Zabytków oraz uczestnicy wolontariackiego projektu „Zagubione wioski Puszczy Piskiej”, którzy uporządkowali nekropolię w trakcie jednej z edycji, szukali miejsca, gdzie można go bezpiecznie wyeksponować. Starania podjęła dr. Aneta A. Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej, a cenny zabytek właśnie powiększył muzealne zbiory. Na cmentarzu z kolei stanęła kopia krzyża.

– Ryzyko utraty zabytku było wysokie – mówi dr Aneta A. Karwowska. – Cmentarz został uporządkowany i oznaczony, przez co mierzący 1,7 m wysokości krzyż stał się lepiej widoczny. Eksperci nie mieli wątpliwości, że złomiarze, którzy kradną z cmentarzyków metalowe elementy nagrobków i zdewastowali przez lata wiele miejsc spoczynku Mazurów, nie trafili jeszcze do dawnych Pasków Małych, bo to miejsce głęboko w Puszczy Piskiej nad rzeką Pisą.

Zabezpieczony krzyż stanowi niezwykle cenny obiekt krajobrazu kulturowego Mazur. Jest ważnym elementem wielowątkowej historii regionu i tym bardziej byłoby szkoda, gdyby został spieniężony jako złom. Powstał prawdopodobnie na przełomie XIX i XX w. w lokalnej kuźni. Jego ornamentyka odpowiada ówczesnym trendom funeralnym, a po obu stronach krzyża znajdują się owalne tablice nagrobne z inskrypcją sporządzoną w gwarze mazurskiej.

– Napis trzeba było rozszyfrować, bo na jednej z tablic zakochało się niewiele znaków. Z drugiej strony ubytek był jednak nieco mniejszy – tłumaczy dr Aneta A. Karwowska. – Nie powinno to dziwić, bo ponad sto lat temu lokalny kowal wykonał go z niewielkich żeliwnych liter, które przynitował do metalowych plansz. Ustalono, że napis jest fragmentem pieśni żałobnej w spolszczonej wersji pt. „O Gott, du frommer Gott” (O Panie, Boże mój).

Po uzupełnieniu brakujących znaków (podkreślenie) możliwe stało się rozszyfrowanie pierwotnej treści inskrypcji:

A KIEDŸ ZMARŁYCH

ZBUDZISZ DNIA OSTATNEGO,

WICZIOGNIŸ TES RENKE I DO GROBU

MOIEGO, NIECH USŁŸSE GŁOS TWIOŸ

OBUDZ MOIE CIAŁO, ZEBŸ SIE

Z WIERNYMI DO NIEBA DOSTAŁO.

AMEN

Odnalezienie w terenie dawnych osad zaznaczonych na archiwalnych mapach z każdym rokiem staje się coraz trudniejsze. Nekropolie to w wielu przypadkach ostatnie ślady miejscowości, które zostały wyludnione po drugiej wojnie światowej. Na terenie Puszczy Piskiej, wzdłuż byłej granicy Prus Wschodnich z Polską zaginęło w ten sposób kilkadziesiąt osad. Paski Małe, które były wioską nad rzeką Pisą, wyludniły się w 1945 r.

W trakcie trwania projektu „Zagubione wioski Puszczy Piskiej” udało się uporządkować wiele miejsc spoczynku dawnych mieszkańców Mazur. Efektem prac terenowych, podejmowanych w ramach międzynarodowych obozów oraz badań historycznych jest książka pod tym samym tytułem, autorstwa Krzysztofa A. Worobca, która ukazała się w ubiegłym roku.

Na podstawie informacji UM Pisz

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 0
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 1
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1- OW Wodnik
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina