ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Nowe atrakcje na Mazurach. Turystyczne projekty otrzymały dofinansowanie

BieżąceInwestycje2 maja 2024, 10:43Komentarzy: 1
Nowe atrakcje na Mazurach. Turystyczne projekty otrzymały dofinansowanie
 fot. mazury24.eu

Dziewięć kolejnych projektów, w tym te z regionu Mazur, otrzyma dofinansowanie samorządu województwa w konkursie z zakresu rozwoju turystyki przez organizacje pozarządowe. Jakie nowe atrakcje powstaną na Mazurach?

Ocenie zostały poddane oferty na zadania zawarte w programie współpracy samorządu województwa warmińsko-mazurskiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z zakresu rozwoju turystyki na rok 2024.

Zadania dotyczą m.in. promocji kluczowych szlaków turystycznych Warmii i Mazur, ze szczególnym uwzględnieniem szlaków: Kopernikowskiego, Fortyfikacji Mazurskich i Pisa-Narew. A także wdrożenia kreatywnych działań, które poprzez skuteczny e-marketing wypromują region, jako atrakcyjny kierunek turystyczny.

- Nasza różnorodność przyrodnicza i kulturowa sprawia, że mamy naprawdę sporo do zaoferowania nie tylko odwiedzającym nas turystom, ale także mieszkańcom - mówi Marcin Kuchciński, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. - Wielkie Jeziora Mazurskie od lat przyciągają żeglarzy, ale prócz tego dysponujemy ścieżkami rowerowymi, szlakami do wędrówek pieszych, fortyfikacjami z czasów obu wojen światowych, miejscami związanymi z wieloletnią obecnością na Warmii Mikołaja Kopernika, którego postać stała się naszą marką. To tylko część z naszych atrakcji turystycznych, których rozwój wspieramy. Dofinansowujemy przedsięwzięcia, służące pokazaniu, że warto do nas przyjechać. Czy to na dłuższy wypoczynek, czy tylko na krótki wypad. Nasze doświadczenie pokazuje, że nawet niewielkie nakłady, mogą w krótkim czasie przynieść konkretne efekty, jeśli chodzi o poprawę dostępności do lokalnych i regionalnych usług turystycznych.

Na konkurs wpłynęło osiemnaście projektów. Łączna suma przyznanego dofinansowania dla dziewięciu z nich wynosi 170 tys. zł. Pieniądze pochodzą ze środków budżetu województwa warmińsko-mazurskiego.


Przedstawiamy projekty, które będą realizowane na terenie Mazur.

Na tropach Smętka: Projekt audiowizualny. Fundacja Centrum Nowoczesnej Turystyki.

Celem głównym zadania "Na tropach Smętka: Projekt audiowizualny" jest promocja atrakcji i usług turystycznych Warmii i Mazur związanych z osobą Melchiora Wańkowicza oraz jego reportażu "Na tropach Smętka". Promocja zostanie zrealizowana w innowacyjnej formie podcastu.

Zgodnie z podjętymi przez Sejm uchwałami, 2024 jest rokiem Melchiora Wańkowicza jako nestora i prekursora polskiego reportażu. Zadanie ma na celu przypomnienie jego postaci nowemu gronu odbiorców poprzez realizację reportażu audiowizualnego z podróży "tropami Smętka" oraz jego publikację w jednym z najpopularniejszych podkastów podróżniczych w Polsce.

Zadanie zostanie zrealizowane poprzez produkcję podcastu "Na tropach Smętka - przedwojenne Warmia i Mazury", stworzeniu fotoreportażu z podróży "tropami Smętka" i jego publikacji na blogu www.dobrapodroz.pl, z możliwością publikacji w prasie (National Geographic Traveler) oraz relacjami w mediach społecznosciowych (facebook i instagram). Podkast "Sekretne życie Mikołaja Kopernika" współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego w 2023 roku otrzymał wyróżnienie za rozwój turystyki w regionie, a artykuł- relacja z podróży Szlakiem Kopernikowskim na Warmii i Mazurach ukaże się w wydaniu National Geographic Traveler 04/2024.

Nieodkryty Szlak Fortyfikacji Mazurskich

Zadanie zakłada odtworzenie w formie rzeczywistości rozszerzonej (nałożenie wirtualnych obiektów na rzeczywisty obraz widziany okiem kamery np. smartfona) obiektów ze Szlaku Fortyfikacji Mazurskich. Obiekty mają zostać wykonane w tachnologii 3D AR i przywrócone do czasów wyglądu swojej świetności.

Każdy obiekt otrzyma opis lektorskich w językach polskim, angielskim i niemieckim, który przeczyta turystom najciekawsze informacje dotyczące owych obiektów.

W modelach zawarta zostanie również gra terenowa, podczas której zwiedzający będą mogli zabawić się w poszukiwacza skarbów Szlaku Fortycikacji Mazurskich.

Wewnątrz modeli 3D ukryte będą łamigłówki, podpowiedzi i hasła potrzebne do rozwiązania ostatecznej zagadki. Dla najwytrwalszych przewidziane sa nagrody.

Projekt zostałby zrealizowany na terenie owego szlaku, a wykonane zostaną obiekty: kwatera Wilczy Szaniec, Mamerki – kwatera Mauerwald, Giżycko – Twierdza Boyen, zamek krzyżacki, zlokalizowany obok mostu na Węgorapie przed przebudową, Pozezdrze – Kwatera Hochwald, Kruklanki - umocnienia z okresu II wojny światowej, wchodzące w skład Giżyckiego Rejonu Umocnionego, Gołdap – kwatera Luftwaffe, schron na obrzeżach miejscowości Miechy, zaopatrzony w kopułę pancerną obserwatora artylerii.

Mazurskie Szlaki Rowerowe 2024

Zadanie obejmuje uzupełnienie oznakowania szlaku rowerowego niebieskiego "Błękitna Wstęga Jezior" na odcinku 44.3 km (na trasie Giżycko - Sulimy - Pieczonki - Sołdany - Grądy Kruklaneckie - Kruklanki - Przerwanki - Pozezdrze - Dziaduszyn - Okowizna - Harsz - Sztynort) i skupi się na działaniach związanych z odnowieniem i uzupełnieniem brakującego oznakowania szlaku wraz z ustawieniem drogowskazów oraz tablic informacyjnych z siecią szlaków rowerowych. Szlak rowerowy został wyznaczony w 2010 roku przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze oddział Wielkich Jezior Mazurskich w Giżycku i nie był remontowany od tego czasu. Niestety ze względu na postępujący czas a także akty wandalizmu oznakowanie szlaku jest niekompletne.

Remontowany szlak prowadzi w okolice obiektów w ramach szlaku Fortyfikacji Mazurskich tj. kwatery Himlera w miejscowości Pozezdrze oraz część Giżyckiego Rejonu Umocnionego w okolicy miejscowości Kruklanki. Początek szlaku zlokalizowany jest przy Moście Obrotowym w Giżycku i znajdującej się w pobliżu Twierdzy Boyen w Giżycku.

Na trasie zostanie uzupełnione oznakowanie ze znaków metalowych typu R-1 (zgodnie z przepisami o ruchu drogowym - znaki dodatkowe typu R) oraz w niezbędnych miejscach dostawione słupki stalowe (ocynkowane fi 60 mm o wysokości 3 m), a na terenach leśnych tabliczki drewniano-metalowe wraz z słupkami drewnianymi (toczonymi o fi 80 mm o wysokości 2,5 m). Całość oznakowania zostanie uzupełniona o znaki malowane na stałych elementach (elewacje budynków, drzewa). Wszystkie działania zostaną poprzedzone dokonaniem inwentaryzacji szlaków w celu ustalenia ilości niezbędnych tabliczek R-1, znaków drewniano-metalowych i znaków malowanych do wykonania oraz dokonanie niezbędnych uzgodnień z właścicielami/zarządcami odpowiednich terenów.

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

  • 0
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 1
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 2
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1- OW Wodnik
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina