ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Odkrywamy Mazury. Dlaczego warto zajrzeć do wsi Kuty?

Bieżące19 marca 2024, 10:42Komentarzy: 2
Kościół w Kutach na Mazurach.
Kościół w Kutach na Mazurach. fot. mazury24.eu

Wszyscy dobrze znamy główne, turystyczne mazurskie miasta i najważniejsze zabytki historii w regionie. My jednak cały czas zachęcamy Was do zboczenia z głównych szlaków i penetracji niewielkich, mazurskich miejscowości. Tam również kryje się wiele ciekawych atrakcji i piękno przyrody Mazur.

Tym razem nasz reporter dotarł do niewielkiej wsi Kuty położonej w gminie Pozezdrze. Mało kto wie, że to miejscowość o długiej i ciekawej historii na Mazurach.

Wieś powstała w 1550, a dokument lokacyjny spisano 10 lipca 1553. W 1581 proboszczem luterańskim w Kutach był Mateusz Myślenta. To bardzo ciekawy człowiek. Był absolwentem Albertyny w Królewcu. Wcześniej współpracował ze słynnym rodem Radziwiłłów, a później służył jako dworzanin samego króla Stefana Batorego. Dla władcy załatwiał różne misje dyplomatyczne w Europie. Od 1597 był właścicielem pobliskiego majątku Gąsewo. W 1774 na terenie parafii mieszkało 1482 Polaków i 90 Niemców.

Epidemia dżumy zebrała tutaj na początku XVII wieku bogate żniwo: w 1710 r. zmarły w parafii 1.372 osoby. W Kutach przeżyli jedynie proboszcz Paul Bernhard Drigalski (1676-1752), jego syn oraz parobek. Wyciągali oni ciała zmarłych mieszkańców wsi z ich domostw i pochowali je w gliniance. Nie było nikogo, kto zatroszczyłby się o zbiory. Ziarna zbóż gniły na źdźbłach a owoce na drzewach.

W Kutach koniecznie odwiedźcie zabytkowy kościół. Pierwsza wzmianka o świątyni pochodzi z 1567. Parafia luterańska obejmowała wsie: Brożówkę, Gębałkę, Grodzisko, Jakunówko, Piłaki Wielkie, Przerwanki, Przytuły, Stręgielek i Żabinki. Kościół zniszczony został w drugiej połowie XVII w., a odbudowano go w 1887. Kościół został niestety spalony w 1945.

Kościół pw. Błogosławionego Maksymiliana Kolbego odbudowany został w latach 70. XX wieku. Po remoncie odnowiona świątynia odzyskała dawny blask. W zabytkowym obiekcie znajduje się gotycki krucyfiks z XV w. i barokowa rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem.

„Obecne Kuty to miejsce dla ludzi, którzy chcą odpocząć od hałaśliwej cywilizacji – jezioro jest strefą ciszy i nie musimy mieć obaw, że ktoś nam zakłóci nasz spokój. Kuty to miejsce, o którym w XVI wieku mówiono „koniec świata” a teraz się niejednokrotnie mówi „najpiękniejsze miejsce na Ziemi”. Bliskość Puszczy Boreckiej oraz najbliższe okolice to swoisty raj dla smakoszy runa leśnego. Obfitość jagód, jeżyn, grzybów każdego roku przyciąga tutaj mnóstwo turystów” – czytamy na stronie internetowej miejscowości.

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 17

  • 13
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 2
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 1
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 1
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1- OW Wodnik
ReklamaB2 - Marina Bajana
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina