ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Pałac w ruinie. Niemy świadek świetności Mazur

Historia14 kwietnia 2020, 9:19Komentarzy: 5
Ruiny pałacu w Mieduniszkach Wielkich
Ruiny pałacu w Mieduniszkach Wielkich fot. mazury24.eu

Pałac w Mieduniszkach Wielkich ma pecha. Choć piękny i okazały, wielokrotnie cierpiał z powodu pożarów. Przetrwał zawieruchę II wojny światowej i służył w czasach PRL jak część Państwowego Gospodarstwa Rolnego. Kiedy po transformacji ustrojowej miał odzyskać swój blask i stać się eleganckim pensjonatem, ponownie spłonął. Teraz to już tylko ciekawa dla eksploratorów ruina.

Dawny majątek ziemski usytuowany około 35 km na północny wschód od Węgorzewa, 2 km od granicy Polski z obwodem kaliningradzkim. Rezydencja ziemska została wybudowana na terenie wsi Mieduniszki Wielkie (niem. Groβ Medunischken), w zakolu rzeki Węgorapy, w centrum posiadłości, pomiędzy parkiem, a zabudowaniami gospodarczymi. Wieś położona jest w powiecie gołdapskim, w gminie Banie Mazurskie.

Trochę historii mazurskiego pałacu

Od XVIII do końca wieku XIX wieku znajdujący się tu majątek ziemski był jednym z kilku skupionych w rękach znanej, pruskiej rodziny von Farenheid.

Pałac w ruinie. Niemy świadek świetności Mazur

W późniejszym okresie, do 1945 roku, stał się własnością rodziny Schmidt von Altenstadt. Obecną rezydencja powstała w miejscu dawnego ceglanego dworu, który został zniszczony podczas I wojny światowej. Na jego miejscu wzniesiono w 1920 roku duży neobarokowy pałac. I ten spłonął jednak w 1922 roku, ale szybko został odbudowany według pierwowzoru.

Po drugiej wojnie światowej na terenie majątku utworzono Państwowe Gospodarstwo Rolne, natomiast pałac zaadaptowano na biura i mieszkania pracowników. Mieściło się tam także przedszkole. Po likwidacji PGR-ów z początkiem lat 90-tych XX wieku budowla została opuszczona i stopniowo zaczęła niszczeć.

Od 1997 roku jest to własność prywatna. Nowy właściciel po 2001 roku podjął remont pałacu, zapowiadając utworzenie w nim pensjonatu. W 2004 roku, w trakcie prowadzonych prac, budynek częściowo spłonął. Od tamtego czasu został pozostawiony i stopniowo zamienia się w ruinę.

Jak pałac wyglądał?

To budynek murowany z cegły, otynkowany, jednokondygnacyjny, podpiwniczony, z użytkowym poddaszem, przykryty dachem mansardowym z lukarnami. Wzniesiono go na planie wydłużonego prostokąta z dwukondygnacyjnymi ryzalitami umieszczonymi w elewacjach wzdłużnych.

Ryzality zwieńczono trójkątnymi szczytami i zamknięto daszkami dwuspadowymi. W elewacji ogrodowej umiejscowiono duży taras wsparty na czterech jońskich kolumnach, pierwotnie z zabudowanymi bocznymi ścianami.

Zobacz pałac w Mieduniszkach Wielkich na naszych zdjęciach

Do elewacji południowo-zachodniej dobudowana została niższa oficyna. Ozdobą budynku były tynkowanie obramienia ryzalitów, a także otworów okiennych i drzwiowych. W otoczeniu pałacu znajdują się pozostałości parku (z kilkoma egzemplarzami cennego starodrzewu), a także dawnych neogotyckich zabudowań gospodarczych (w stanie ruiny).

Ciekawostki

W XVIII i XIX wieku wzdłuż rzeki Węgorapy znajdowało się szereg majątków należących do rodu von Farenheid, m.in. w Rapie, (niem. Angerapp), słynącej rodzinnego mauzoleum w kształcie piramidy czy Bejnunach Małych (niem. Klein Beynuhnen, obecnie po stronie rosyjskiej).

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 48

  • 19
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 4
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 4
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 2
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 8
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 8
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 3
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Moja Koja

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Karos Pomosty Pływające
ReklamaB2 - Marina Bajana
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina