ReklamaA1 - port 69

Powstaje Mazurska Pętla Rowerowa. Jak inwestycja wygląda w Giżycku?

BieżąceInwestycje22 lutego 2023, 8:50Komentarzy: 1
Powstaje Mazurska Pętla Rowerowa. Jak inwestycja wygląda w Giżycku?
 fot. Urząd Miejski w Giżycku.

Mazurska Pętla Rowerowa, czyli projekt wytyczenia tras rowerowych wokół mazurskich jezior, wchodzi w końcową fazę. Wykonawcy deklarują, że całość zostanie oddana do użytku jeszcze w czerwcu br. Natomiast w Giżycku władze miasta właściwie już zgłaszają gotowość projektu.

- Wykonawca w zasadzie zakończył budowę Miejsca Obsługi Rowerzystów przy ul. Moniuszki i Chopina i rozpoczął prace na budowie wieży widokowej przy ul. Św. Brunona. Przypomnę, że na trasie Mazurskiej Pętli Rowerowej wież widokowych będzie dziewięć (Giżycko, Marcinowa Wola, Nowe Guty, Krzyże, Probark, Mrągowo, Kal, Węgorzewo) i wszystkie będą zrealizowane wg jednej koncepcji architektonicznej. Dwie z nich okazały się za niskie, w tym nasza i zostaną podwyższone – informuje burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz.

Mazurska Pętla Rowerowa gotowa już w czerwcu

Jak przekazał wcześniej burmistrz Mikołajek i jednocześnie przewodniczący Stowarzyszenia Wielkich Jezior Mazurskich Piotr Jakubowski, dzięki takiemu terminowi zakończenia prac, turyści będą mogli w najbliższym sezonie wakacyjnym korzystać już z całej Mazurskiej Pętli Rowerowej.

- W niektórych gminach trwają jeszcze prace dotyczące przede wszystkim Miejsc Obsługi Rowerzystów, ale większość gmin jest już gotowa. Kontrakty są tak podpisane, żeby w terminie się wyrobić - dodał.

Jakubowski podkreślił, że otwarcie nowego szlaku stworzy zupełnie nowe możliwości dla turystyki rowerowej na Mazurach.

- Ta pętla przebiega po najcenniejszych przyrodniczo i widokowo miejscach na Mazurach. Jej wyjątkowość polega też na tym, że biegnie ona wokół Wielkich Jezior Mazurskich, przez wszystkie gminy należące do naszego stowarzyszenia – mówi burmistrz Mikołajek.

W jego ocenie, jest to imponująca inwestycja również dlatego, że wymagała wspólnych ustaleń wielu lokalnych samorządów i instytucji. Wcześniej - jak zaznaczył - każdy wójt czy burmistrz wyznaczał "po swojemu" krótsze czy dłuższe szlaki rowerowe, ale nie były one powiązane z innymi szlakami.

Burmistrz Mikołajek przypomniał, że w skład Mazurskiej Pętli Rowerowej wejdą zarówno ścieżki o nawierzchni z masy bitumicznej i kostki, jak i odcinki szutrowe czy typowe drogi leśne. Dlatego - jak zaznaczył - od wszystkich partnerów uczestniczących w tym przedsięwzięciu zależy, w jakim stanie trasa będzie oddana do użytku i potem utrzymywana.


Mazurska Pętla Rowerowa łączy mazurskie samorządy

Mazurska Pętla Rowerowa to wspólne przedsięwzięcie wszystkich gmin i powiatów należących do Stowarzyszenia Wielkie Jeziora Mazurskie 2020, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Zarządu Dróg Wojewódzkich oraz Nadleśnictw z krainy wielkich jezior.

300 km malowniczej trasy rowerowej wraz z infrastrukturą wspierającą rowerzystów umożliwia poznanie Mazur z perspektywy dwóch kółek. Na trasie znajdziemy informacje o lokalnych atrakcjach turystycznych, ciekawych wydarzeniach oraz miejscach cennych przyrodniczo. Na północy Mazurska Pętla Rowerowa łączy się ze Wschodnim Szlakiem Green Velo (najdłuższą tego rodzaju trasą w Polsce).

Przebieg trasy Mazurskiej Pętli Rowerowej oparty został o oś Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich Całość pętli będzie liczyć ok. 310 km, a jej realizacja podzielona jest na dwa etapy. Etap pierwszy to 293km (drogi gminne, powiatowe oraz tereny leśne), natomiast etap drugi (drogi krajowe i wojewódzkie) to 17 km.

Realizacja Mazurskiej Pętli Rowerowej jeszcze trwa, lecz już dziś można korzystać z wielu odcinków trasy. Całkowita wartość inwestycji to 81,5 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków unijnych to 47,1 mln zł.

 

Co obejrzymy na trasie Wielkiej Pętli Mazurskiej?

Na trasie Mazurskiej Pętli Rowerowej przygotowywane są specjalne Miejsca Obsługi Rowerzystów (MOR), które umożliwią organizację postojów. Wzdłuż szlaku przewidzianych jest 18 MOR-ów, wyposażonych w wiaty, zadaszenia, sanitariaty oraz teren przystosowany do wypoczynku.

Dodatkowo szlak uatrakcyjni 9 wież widokowych, z których będzie można podziwiać panoramę Mazur, a także tablice informujące o lokalnych atrakcjach, ciekawych wydarzeniach czy miejscach cennych przyrodniczo.

Mazurska Pętla Rowerowa daje możliwość nie tylko podziwiania mazurskiej przyrody, lecz również odwiedzenia atrakcji Krainy Wielkich Jeziora Mazurskich, w tym m.in. najstarszego kościoła na Mazurach w Miłkach, zabytkowego obrotowego mostu i XIX wiecznej Twierdzy Boyen w Giżycku, malowniczo położonego amfiteatru w Mrągowie, urokliwej Leśniczówki Pranie, rezerwatu łabędzia niemego na jeziorze Łuknajno czy ostoi żurawi na Bagnach Nietlickich.

Rajd rowerowy możemy połączyć z rejsem po jeziorach, spływem kajakowym lub przejażdżką konno po malowniczych Mazurach. Latem w mazurskich miejscowościach odbywają się liczne festiwale i wydarzenia kulturalno – sportowe (Mazury Air Show, Piknik Country, Mazurska Noc Kabaretowa, Festiwal Kultury Średniowiecza, zawody w kolarstwie górskim Milko Mazury MTB, czy Rajd Polski).

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 34

  • 28
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 2
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 2
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 1
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 1
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Moja Koja

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Karos Pomosty Pływające
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina