ReklamaA1 Stranda Zima

Prawdziwa sensacja. Nowy drapieżnik pojawił się na Mazurach

Bieżące31 października 2024, 19:02Komentarzy: 8
Prawdziwa sensacja. Nowy drapieżnik pojawił się na Mazurach
 fot. Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej.

Zarząd Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej na Mazurach otrzymał informację, że w Rogajnach samochód przejechał młodego wilka. Wtedy nie spodziewano się jeszcze sensacji. Zwłoki zwierzęcia chciano jednak zabrać do badań. Tam jego oględziny wzbudziły prawdziwą sensację, ale i powód do niepokoju.

„Tymczasem zwierzę, jakie zobaczyliśmy, wywołało konsternację. Nie było podobne do wilka, ale nie przypominało i psa. Burza mózgów, zaskakujące podejrzenie, kilka telefonów, przesłane zdjęcia – i mamy potwierdzenie” – czytamy na stronie Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej na Mazurach.

Jak się okazało potrącone zwierzę to szakal złocisty– gatunek, który wraz z ociepleniem klimatu pomału przemieszcza się na północ. Mylące były jego niewielkie rozmiary i „dziwna” sierść – jedno i drugie to rezultat zakażenia świerzbowcem.

- Nowe gatunki to niestety żaden powód do radości – przeważnie oznaczają problemy, chociaż akurat o możliwym wpływie szakala na nasze ekosystemy wiedzy nie mamy – informuje Park Krajobrazowy.

Szakal złocisty (Canis aureus), gatunek, który zaintrygował zarówno pracowników Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej, pochodzi z południowo-wschodniej Europy i południowej Azji. Psowaty jest największym gatunkiem szakala i jedynym występującym poza Afryką.

W ostatnich latach szakal złocisty trafił na pierwsze strony gazet z powodu nieoczekiwanego pojawienia się w Polsce, co oznacza znaczne rozszerzenie zasięgu, które przyciągnęło uwagę społeczności naukowej.

Pierwsze potwierdzone obserwacje w Polsce odnotowano w 2015 r. w dolinie Biebrzy i w okolicach Białej Podlaskiej. Ekspansja ta nie jest odosobnionym przypadkiem; w całej Europie zasięg występowania szakala złocistego stale się zwiększa.

Zdolności adaptacyjne szakala złocistego można przypisać kilku czynnikom. Uważa się, że zmiany klimatyczne i zmiany w użytkowaniu gruntów odgrywają rolę w ich wzorcach migracyjnych. W miarę jak działalność człowieka przekształca krajobrazy, szakal złocisty wykazuje niezwykłą odporność, wykorzystując nowe siedliska i zasoby.

Pomimo rosnącej liczebności i powiększającego się terytorium ich obecność na nowych obszarach rodzi pytania o ich wpływ na lokalne ekosystemy i potencjał konfliktów między człowiekiem a szakalem.

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 123

  • 28
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 39
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 13
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 18
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 3
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 18
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 4
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Moja Koja

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Karos Pomosty Pływające
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina