ReklamaA1 - port 69

Rewolucja komunistyczna na Mazurach. Wrzało również w Mrągowie

Historia22 listopada 2020, 10:03Komentarzy: 1
Rewolucja komunistyczna na Mazurach. Wrzało również w Mrągowie

Końcówce I wojny światowej towarzyszyły bardzo dynamiczne wydarzenia – nie tylko militarne ale i społeczne. Przede wszystkim ze wschodu nadciągały nowe prądy polityczne i ustrojowe, które także odbijały się echem na Mazurach. W Niemczech dochodziło do przewrotów i prób wprowadzenia ustroju komunistycznego. Taka „rewolucja” miała również miejsce w Mrągowie.

Bardzo dynamiczne wydarzenia w Niemczech, po przegranej I wojnie światowej, odbiły się echem również na Mazurach. W pokonanym i wymęczonym Wielką Wojną kraju doszło do masowych wystąpień części wojsk i społeczeństwa przeciwko rządowi i podjęto próby ustanowienia ustroju komunistycznego w niektórzy landach w Niemczech. Powstawały Rady Żołnierskie, które miały stanowić początek rewolucji. Ten przewrót błyskawicznie obejmował coraz większą część Niemiec.

Fala zmian i rewolucyjnych nastrojów dotarła również na Mazury. Nocą, 29 marca  1919 r. Wielki Rynek w Mrągowie był świadkiem przewrotu. W tym mazurskim mieście doszło do utworzenia Rady Żołnierskiej. Na jej czele stanęli: Döbbecke i Kredtke. Starosta von Schwerin oraz burmistrz mrągowski Hermann Jaenike musieli ustąpić z zajmowanych stanowisk. Za ład i bezpieczeństwo w mieście odpowiadać miała powołana w tym celu miejscowa kompania bezpieczeństwa, której mężem zaufania został niejaki Kochanowski.

Komunistycznej Radzie Żołnierskiej nie podporządkował się miejscowy Batalion Piechoty. Uprzedzając ewentualny atak, Kochanowski wraz z kompanią bezpieczeństwa uderzył w nocy 29 na 30 marca 1919 roku na hotele w centrum miasta: „Masovia” i „Deutches Haus”, w których przebywali oficerowie stacjonującego w Mrągowie wojska.

Rewolucjonistom udało się schwytać dwóch oficerów. Szybko jednak regularni żołnierze armii niemieckiej ich odbili. Kochanowskiemu udało się uciec. Schwytanych uczestników parę dni później sąd skazał na wysokie kary więzienia.

Również w całych Niemczech, przy pomocy wojska, w końcu udało się stłumić rewolucję.

Na podstawie: Informacja Turystyczna w Mrągowie

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 8

  • 4
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 4
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1- OW Wodnik
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina