ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Trwa remont jednego z piękniejszych, zabytkowych kościołów na Mazurach

BieżąceHistoria23 grudnia 2024, 10:49
Kościół w Mołtajnach.
Kościół w Mołtajnach. fot. Wojewódzki Konserwator Zabytków w Olsztynie.

Pracownicy Wojewódzkiego Konserwatora Zbytków w Olsztynie odebrali prace konserwatorskie północnej ściany korpusu nawowego zabytkowego kościoła w Mołtajnach niedaleko Barcian. W ich trakcie udało się odkryć fragment pierwotnego, gotyckiego nadproża w jednym z okien powiększonych w baroku oraz zrekonstruować średniowieczną dekorację fryzu, analogiczną do odkrytej wcześniej na wieży, kruchcie i zakrystii.

Obecnie parafia planuje wymianę betonowej posadzki oraz wtórnych drzwi w ścianie południowej i zachodniej korpusu.

- Zwracamy uwagę, że w kościele występuje nietypowy problem z pokryciem dachowym: na korpusie - mimo przykręcenia obecnych dachowek do łat, są one regularnie podrywane przez wiatr, natomiast zjawisko to nie występuje na wieży, gdzie jedynie przełożono stare pokrycie, prawdopodobnie z dachówek o większej wadze – informuje Wojewódzki Konserwator Zabytków w Olsztynie.

Historia tego kościoła na Mazurach jest o tyle ciekawa, że jego budowla wskazuje, że musiał być częścią niegdyś istniejącego tu zamku krzyżackiego. Tego już obecnie nie ma, jednak pozostał ten przepiękny kościół.

W 1404 r. zostało udokumentowane uposażenie probostwa w Mołtajnach i najprawdopodobniej z tą datą wiąże się wzniesienie murowanego kościoła. Mołtajny należały do rodziny Schliebenów. W latach 1475-1485 został zbudowany szczyt wschodni oraz przedłużony korpus kościoła, część wschodnia nawy 1479 r., zachodnia - 1484/1485.

W pierwszej połowie XVI w. dobudowano wieżę bogato dekorowaną blendami. Inna z hipotez badawczych zakłada jednak, że wieża nie jest elementem kończącym rozbudowę kościoła w kierunku zachodnim, ale została połączona z pierwotną budowlą kościelną z ok. 1404 wtórnie, przez „łącznik” zachodniej części nawy.

Trwa remont jednego z piękniejszych, zabytkowych kościołów na Mazurach

Sama natomiast w partii przyziemia jest pozostałością założenia obronnego - obwarowania majdanu - związanego z istniejącym w Mołtajnach zamkiem krzyżackim. Podwyższona została już w nowej funkcji wieży kościelnej.

Wraz z reformacją w Prusach Książęcych kościół został przeznaczony na świątynię gminy ewangelickiej. Szczyty wieży z ostrołukowymi blendami, a nawet cała ostatnia kondygnacja wieży datowane są na 1650 r. (szczyt zachodni wieńczy chorągiewka z datą).

W 1780 r. Mołtajny, wraz z patronatem kościoła, przeszły w ręce rodu Egloffsteinów, właścicieli sąsiednich Arklit i należały do nich aż do II wojny światowej. Kościół był remontowany na w latach 80-tych XX wieku (m.in. wymiana pokrycia dachów), w 2008 r. parafia uzyskała dofinansowanie MKiDN na przeprowadzenie prac zabezpieczających i konserwatorskich przy wieży. W trakcie tych prac odkryto dekoracje ornamentalne w podłuczach blend i fryzu podokapowego oraz tarcze herbowe (jedna z nich z herbem Schliebenów) na wschodnim szczycie wieży.

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 1
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1- OW Wodnik
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina