ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Trwa remont zabytkowego „zamku” w Olecku

BieżąceHistoria4 lutego 2022, 9:39Komentarzy: 2
Trwa remont zabytkowego „zamku” w Olecku
 fot. Starostwo Powiatowe w Olecku

Czy w Olecku na Mazurach jest zamek? Taki dawny, pokrzyżacki? I tak i nie. Zabytkowy budynek starostwa jest tu nazywany „zamkiem”. Jednak nie bez przyczyny, ponieważ znajduje się na terenie, gdzie dawniej taka warownia się wznosiła. Obecnie historyczna budowla przechodzi remont.

Dawny „zamek” w Olecku odzyskuje blask

Od listopada 2019 r. trwa realizacja projektu – „15 sekund historii oczami młodzieży. Zamki, koszary i legendy”. Przedsięwzięcie realizowane jest przez Powiat Olecki i szkołę w Oziersku dzięki dofinansowaniu o wartości 685 077,72 euro, otrzymanemu ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020. W jego ramach trwa remont „Zamek” w Zespole Szkół Technicznych w Olecku.

Olecki „Zamek” jest wybudowany w stylu neogotyckim. Są w nim pomieszczenia szkolne, a na poddaszu – izba muzealna. Prowadzi ją Oleckie Stowarzyszenie Aktywnych Zamek.

- Do tej pory wymieniliśmy w nim okna i instalację elektryczną. Odnowiliśmy drzwi zewnętrzne. Wyremontowaliśmy korytarze, klatki schodowe, dwie łazienki, aulę i izbę muzealną. Kupiliśmy sprzęt do telekonferencji, meble, gabloty na eksponaty, kamery, lunetę, oprogramowanie i sprzęt do mapowania zamku. Przed wakacjami planujemy zakończyć remont elewacji i orynnowania – informuje Starostwo Powiatowe w Olecku.

Powstały też dwie miniaturowe makiety, to jest dawnego i obecnego Zamku w Olecku. Niebawem ukaże się publikacja o oleckim Zamku. Będzie ona zawierać mało znane dokumenty, szkice, mapy, zdjęcia i informacje.

- Cieszymy się, że nasz Zamek odzyskuje dawną świetność. Staje się on kolejną atrakcją turystyczną na mapie Olecka oraz Warmii i Mazur – informuje Starostwo Powiatowe w Olecku.

Olecko miało swój zamek

Starosta książęcy Krzysztof Albrecht von Schönaich na miejscu dawnego pałacyku myśliwskiego nad Jeziorem Oleckim Wielkim rozpoczął w 1654 roku budowę okazałego zamku. Został on już podczas najazdu tatarskiego w 1556 roku ograbiony i spustoszony, ale później przez wiele lat stanowił rezydencję starostów książęcych.

Ten zamek z połowy XVII wieku widział jeszcze w roku 1748 August Hermann Lucanus i opisał go w następujących słowach:

„Znajduje się on na końcu miasta, jest obszerny, z trzema wieżami. Na środkowej wieży znajduje się zegar... Z górnych komnat zamku roztacza się rozległy widok na okolicę... Po stronie wartowniczej położona jest kamera z dworem i budynkami gospodarczymi”.

W XVIII wieku zamek olecki zaczął podupadać, a po likwidacji urzędu starostów książęcych - w wyniku przeprowadzonej w Prusach reformy administracji publicznej - przekazano go stadninie państwowej.

Trwa remont zabytkowego „zamku” w Olecku

W roku 1844 pozostałości po zamku i okolicznych budynkach spłonęły całkowicie i nie zostały już odbudowane. Teren, na którym znajdował się po lewej stronie Legi, włączony został w obręb granic miasta, w związku z czym dotychczasowa jurydyka uległa likwidacji.

Pod koniec XIX wieku ruiny zamku zostały usunięte, a na ich miejscu stanął w 1897 roku nowy budynek starostwa powiatowego.

W czasie robót wykopaliskowych, prowadzonych w latach osiemdziesiątych XX wieku od strony południowej budynku dawnego starostwa, odsłonięto fragmenty konstrukcji siedemnastowiecznego zamku z wyraźnie widoczną basztą narożną tej starej budowli.

Na podstawie informacji Starostwa Powiatowego w Olecku

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

  • 3
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Moja Koja

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Karos Pomosty Pływające
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina