ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Wody Polskie apelują: zachowajcie bezpieczeństwo na szlaku wodnym

Bieżąceprzepisy prawa16 sierpnia 2024, 8:03Komentarzy: 1
Wody Polskie apelują: zachowajcie bezpieczeństwo na szlaku wodnym
 fot. mazury24.eu

Jeśli wybierasz się w rejs po jeziorach na Mazurach, pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa! Niezależnie czy płyniesz jachtem żaglowym, kajakiem czy łodzią motorową, obowiązują Cię przepisy żeglugowe i zdrowy rozsądek. Śledź komunikaty nawigacyjne, zwracaj uwagę na oznakowanie i szanuj innych użytkowników drogi wodnej. Skorzystaj z Wirtualnego Informatora Rzecznego dla bezpieczeństwa żeglugi i załogi.

Za przygotowanie szlaków żeglownych do sezonu i ich utrzymanie odpowiadają Wody Polskie. Szczegółowa inspekcja szlaków żeglownych, sondowanie, trałowanie, a w końcu znakowanie szlaków jest niezbędne, by zapewnić komfort i bezpieczeństwo użytkowników śródlądowych dróg wodnych.

Szlak żeglowny to też droga, dlatego pamiętaj o podstawowych zasadach bezpiecznego żeglowania!

Zanim wypłyniesz w wakacyjny rejs, musisz zapoznać z warunkami żeglugowymi panującymi na drodze wodnej, którą zamierzasz płynąć. W tym celu śledź komunikaty nawigacyjne! Są publikowane na bieżąco przez Wody Polskie, by informować użytkowników dróg wodnych o aktualnych warunkach i utrudnieniach, jakie występują na danym odcinku szlaku żeglownego. Wszystko dla bezpiecznego uprawiania żeglugi.

W komunikacie nawigacyjnym znajdziesz informacje na temat warunków nawigacyjnych, utrudnień żeglugowych, remontów obiektów hydrotechnicznych czy odcinków czasowo zamkniętych dla żeglugi z powodu prac budowlanych. Dowiesz się o aktualnych głębokościach tranzytowych, zmianie organizacji ruchu i zdobędziesz wszelkie inne niezbędne dane potrzebne do właściwego zaplanowania rejsu.

Niezależnie od tego czy przemierzasz szlaki wodne dużym statkiem, żeglujesz jachtem czy pływasz kajakiem, możesz skorzystać z WIR, czyli Wirtualnego Informatora Rzecznego. To darmowe narzędzie, dzięki któremu zaplanujesz trasę rejsu i nawigację po niej. Zdobędziesz również informacje o aktualnych warunkach hydrometeorologicznych, a także uzyskasz dostęp do interaktywnych map, wskazujących szlaki żeglowne, znaki nawigacyjne oraz urządzenia i budowle hydrotechniczne, takie jak mosty, śluzy czy jazy. System posiada też wiele innych funkcjonalności, dlatego warto z niego skorzystać.

Oznakowanie nawigacyjne jest tak samo potrzebne wodniakom, jak znaki drogowe kierowcom. Bez nich trudno wyobrazić sobie bezpieczną żeglugę. Podstawowym oznakowaniem na śródlądowych drogach wodnych są boje, zwane też pławami lub bakenami. To pływające znaki żeglugowe, które wyznaczają szerokość szlaku wodnego. Dzięki temu wodniacy wiedzą, po jakim torze mogą bezpiecznie płynąć. Boje rozstawiane są co roku na okres sezonu żeglugowego, po uprzednim dokładnym sprawdzeniu szlaku.

Jak czytać boje? Wystarczy zwracać uwagę na ich kolory i zapamiętać co znaczą. Są ich trzy:

-kolor zielony oznacza lewą stronę szlaku żeglownego

-kolor czerwony oznacza prawą stronę szlaku żeglownego

-kolor żółty oznacza przeszkody nawigacyjne i obszary wyłączone z ruchu. Mogą to być mielizny, kamienie, rafy kamienne, przemiały piaszczyste, konary, odziomki drzew, ale również strefy pracy urządzeń, do których nie należy się przybliżać.

Szczególnym rodzajem boi są tzw. znaki kardynalne. Sygnalizują niebezpieczne miejsca poza torem wodnym, takie jak kamienie czy płycizny. Znak kardynalny przyjmuje nazwę od kwadrantu, w którym jest wystawiony, który wskazuje stronę, po której należy znak omijać.

Pamiętaj, że co do zasady czerwone i zielone pławy wyznaczają strony szlaku żeglownego, odpowiednio: prawą i lewą, a poruszając się torem wodnym należy trzymać się jego prawej części, niezależnie od obranego kierunku i kolorów pław.

Wyobraźmy sobie co by było, gdyby na drogach każdy kierowca jeździł według własnego uznania. Skończyłoby się to zapewne serią kolizji i wypadków. Dlatego wymyślono zasady ruchu drogowego.

Nie inaczej jest na drogach wodnych. Jak się po nich poruszać?

Ogólna zasada jest taka, że statek o większej manewrowości powinien ustąpić pierwszeństwa statkowi, który ma mniejsze zdolności manewrowe. Dla przykładu, jeśli żeglujesz żaglówką, musisz ustąpić pierwszeństwa statkowi pasażerskiemu albo towarowemu, ale masz pierwszeństwo przed kajakami, łodziami czy motorówkami.

Zazwyczaj najpierw pierwszeństwo mają duże statki jak promy, barki i holowniki, potem małe statki żaglowe jak jachty żaglowe, następnie jednostki napędzane siłą mięśni jak łodzie, kajaki czy rowery wodne, dalej małe statki o napędzie mechanicznym jak motorówki czy skutery wodne i na końcu jednostki o prędkości powyżej 40 km/h, takie jak wodoloty czy poduszkowce.

Uwaga! Niezależnie od powyższych zasad, pierwszeństwo przysługuje zawsze statkom służb! Ustąp pierwszeństwa jeśli widzisz zbliżającą się jednostkę policji, służb ratowniczych, straży pożarnej, straży granicznej albo administracji drogi wodnej!

Choć na wodę wybieramy się zwykle w celach wypoczynkowych, pamiętajmy że dla niektórych to miejsce pracy, dlatego należy ustąpić pierwszeństwa statkom, które pracują na wodzie. W ten sposób statki sportowe i turystyczne ustępują pierwszeństwa statkom pasażerskim i towarowym. Z kolei statki sportowe i turystyczne o napędzie mechanicznym ustępują pierwszeństwa innym statkom sportowym i turystycznym.

Kto ma pierwszeństwo w wypadku statków tego samego typu?

W wypadku statków o napędzie żaglowym, jeśli płyną różnymi halsami, pierwszeństwo ma statek płynący prawym halsem. Jeżeli płyną tym samym halsem, pierwszeństwo ma statek znajdujący się po zawietrznej. W wypadku statków o napędzie mechanicznym, pierwszeństwo ma statek znajdujący się z prawej strony, a także statek wyprzedany. Jeżeli statki płyną z naprzeciwka, powinny zmienić swoje kursy w prawo.

W jaki sposób ustępować pierwszeństwa i wyprzedzać na szlaku wodnym? Jeśli ustępujesz pierwszeństwa wyraźnie zmień kurs lub prędkość, by twoje działania zostały zauważone przez drugą jednostkę. W trakcie wykonywania manewru unikaj przecinania drugiej jednostce kursu przed dziobem. Jeśli masz pierwszeństwo, zachowaj kurs i prędkość.

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

  • 1
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 1
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1- OW Wodnik
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina