ReklamaA1 Stranda Zima

Wybuch II wojny światowej. Co działo się na terenie dawnych Mazur?

BieżąceHistoria3 września 2024, 11:57
Zdjęcie poglądowe.
Zdjęcie poglądowe. fot. mazury24.eu

Wojna obronna Polski we wrześniu 1939 roku, która była częścią II wojny światowej, przyniosła wiele dramatycznych wydarzeń, które dotknęły również tereny obecnych Mazur. Region ten, będący częścią Prus Wschodnich, stał się świadkiem zaciętych walk i strategicznych operacji wojskowych.

Pierwsze działania wojenne związane z Prusami Wschodnimi miały miejsce już w pierwszych dniach września. Niemiecki atak rozpoczął się od bombardowania Wielunia i ostrzału Westerplatte, a następnie skoncentrował się na zmasowanym natarciu wzdłuż granicy polsko-niemieckiej.

W Prusach Wschodnich, polskie umocnienia pod Mławą, które były częścią Armii Modlin, stały się celem ataku niemieckiego I Korpusu Armijnego 3 Armii. Polacy, mimo heroicznej obrony, zostali zmuszeni do wycofania się w kierunku Modlina i Warszawy.

Warto wspomnieć o epizodycznych, lecz ważnych ofensywach polskiej kawalerii, które miały miejsce na początku września. Podlaska Brygada Kawalerii i Suwalska Brygada Kawalerii przeprowadziły wypady na teren Prus Wschodnich, co pozwoliło na zdobycie cennych informacji wywiadowczych oraz wzięcie niewielkiej liczby jeńców niemieckich.

Mazury były również miejscem, gdzie w czasie trwania wojny zsyłano jeńców do pracy oraz do obozów. Najbardziej znany obóz, Stalag I B Hohenstein, znajdował się w okolicach Olsztynka, gdzie przetrzymywano jeńców polskich, francuskich, angielskich, a po 1941 roku także rosyjskich. Warunki były tragiczne, a śmierć poniosło tam prawie 60 tysięcy osób.

Nie można również pominąć faktu, że teren Prus Wschodnich służył jako miejsce kwaterowania najważniejszych przywódców III Rzeszy. Adolf Hitler miał swoją kwaterę w Wilczym Szańcu pod Kętrzynem, a Herman Goering w Szerokim Borze.

Dzisiaj Mazury to region, który zachęca do refleksji nad historią i pamięcią o tych, którzy doświadczyli okrucieństwa wojny. Miejsca takie jak Wilczy Szaniec czy bunkry w Mamerkach są świadectwem przeszłości i pozwalają na głębsze zrozumienie wydarzeń II wojny światowej na terenie Mazur.

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Moja Koja

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Karos Pomosty Pływające
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina