ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Żurawie powróciły na Warmię i Mazury. To oznaka zbliżającej się wiosny

Bieżące7 lutego 2024, 9:30
Żurawie powróciły na Warmię i Mazury. To oznaka zbliżającej się wiosny
 fot. Stanisław Sielewicz

Jak informuje Radio Olsztyn na Warmię i Mazury przyleciały żurawie, które spędzały zimę w cieplejszych krajach. W pobliżu zbiorników wodnych słychać ich charakterystyczny klangor. To, jak wskazują znawcy przyrody, zapowiedź zbliżającej się wiosny.

Chociaż żurawie na zimę przenoszą się do cieplejszych krajów, to kiedy tylko wyczują zmianę klimatu, powracają na mazurskie łąki i jeziora.

– Odlatują do ciepłych krajów, choć ostatnio zimy są coraz cieplejsze i zdarza się, że na zimowanie wybierają coraz bliższe okolice – powiedział Marian Szymkiewicz, wieloletni kierownik Muzeum Przyrody w Olsztynie.

Nawet gdyby wróciła śnieżna i mroźna zima, żurawie sobie poradzą.

- W najgorszym wypadku korzystają z miejsc, gdzie żeruje zwierzyna łowna. Mogą się na parę dni wycofać gdzieś na zachód, ale szybko wrócą – dodał Marian Szymkiewicz.

Żurawie to jedne z najbardziej charakterystycznych i pięknych ptaków w Polsce. Są to duże ptaki, które osiągają ponad metr wysokości i mają rozpiętość skrzydeł ponad dwóch metrów. Żurawie są ptakami wędrownymi, które spędzają zimę w południowej Europie lub Afryce, a latem wracają do Polski, gdzie gniazdują na podmokłych łąkach i torfowiskach.

Żurawie są bardzo towarzyskie i żyją w stadach liczących od kilku do kilkuset osobników. Są również znane ze swojego niezwykłego tańca godowego, który polega na skakaniu, machaniu skrzydłami i wydawaniu głośnych okrzyków.

W Polsce żurawie można spotkać od marca do października, głównie na północy i wschodzie kraju. Największe skupiska żurawi znajdują się na Mazurach, Podlasiu i w dolinie Biebrzy. Żurawie są pod ochroną prawną i należą do gatunków zagrożonych wyginięciem. Główne zagrożenia to utrata siedlisk, zmiany klimatu, kłusownictwo i kolizje z liniami energetycznymi.

Aby chronić żurawie, potrzebne są działania ochronne, takie jak utrzymanie odpowiedniego poziomu wody na łąkach, tworzenie rezerwatów przyrody, edukacja społeczna i monitorowanie populacji.

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 12

  • 10
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 1
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 1
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1- OW Wodnik
ReklamaB2 - Marina Bajana
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina