Muzeum Kultury LudowejMuzeum Kultury Ludowej

Atrakcja na szlaku WJM
1 0 4390

Niezwykle ciekawe muzeum zlokalizowane w zabytkowym budynku z XVIII wieku w Węgorzewie. Placówka koncentruje się na kulturze ludowej grup etnicznych i narodowościowych zamieszkujących Polskę północno-wschodnią. Możemy więc w jednym miejscu zobaczyć jak żyli i czym posługiwali się na co dzień Mazurzy.

Muzeum posiada przedmioty regionalne związane z następującymi rzemiosłami i zawodami: ciesielstwo, bednarstwo, meblarstwo, kowalstwo, rymarstwo, garncarstwo i ceramika, tkactwo, rybołówstwo, plecionkarstwo, uprawa roli i hodowla zwierząt. Na uwagę zasługują liczne sprzęty gospodarstwa domowego, w tym służące do przygotowania oraz przechowywania żywności, a także związane z higieną. Prace archeologiczne i historyczne pozwoliły na zgromadzenie obiektów z zakresu tak zwanej plastyki obrzędowej, w tym pisanki (około 2 tysięcy sztuk), pająki, palmy wielkanocne, dekoracyjne kwiaty z bibuły oraz papierowe wycinanki, a także akcesoria kolędnicze i szopki bożonarodzeniowe.

Łącznie inwentarz zbiorów etnograficznych w Muzeum liczy ponad 5400 obiektów. Będąc w tym muzeum warto zwrócić uwagę na obrazy Tymoteusza Muśki, rzeźby Stanisława Cierniaka, Aleksandra Słomińskiego, Jana Girwidza, Stanisława Reka oraz bogatą kolekcję unikalnych pisanek, wycinanek, kwiatów z tkanin i bibułki. W Muzeum znajdują się również zabytki historyczne i archeologiczne tego regionu. Możemy tu obejrzeć liczne stare pocztówki, fotografie datowane na początek XX wieku, pisma, dokumenty, wydawane zaświadczenia. Obejmują okres od XVIII do XX wieku.

Otwarte

  • w sezonie letnim (od 15 czerwca do 15 września) czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00, w soboty i niedziele oprócz świąt w godz. 10.00-18.00.

Ceny

  • Bilet ulgowy - 7 zł
  • Bilet normalny - 10 zł
  • Czas zwiedzania 1 godz.

Muzeum Kultury Ludowej

Węgorzewo ul. Portowa 1


tel. 87 427 52 78

przejdź do wwwprofil facebookwiadomośćMapa google
ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy