BabiętaBabięta

Miejscowość poza szlakiem WJM
0 0 1247
Hotel Hotel Noclegi Noclegi Basen / spa Basen / spa Czartery Czartery Sklep spożywczy Sklep spożywczy Market / hipermarket Market / hipermarket Sklep branżowy Sklep branżowy Sklep żeglarski Sklep żeglarski Bankomat Bankomat Bank Bank Kantor Kantor Informat. turystyczny Informat. turystyczny Poczta Poczta Policja Policja Straż pożarna Straż pożarna Stacja paliw Stacja paliw Naprawa samochodów Naprawa samochodów Naprawa łodzi Naprawa łodzi Gastronomia Gastronomia Ośrodek zdrowia Ośrodek zdrowia szpital szpital Apteka Apteka Lekarz prywatny Lekarz prywatny

Babięta to niewielka, mazurska wieś w Polsce położona w powiecie mrągowskim, w gminie Piecki. Nazwa wsi jest pochodzenia staropruskiego i powstała od pobliskich jezior Babięty Wielkie i Babięty Małe. Miejscowość znana jest głównie z Babięckiej Strugi – na której organizowane są spływy kajakowe trasą Babięta - Spychowo. W sezonie niejednokrotnie można spotkać osoby w trakcie przenoszenia kajaków, przez drogę krajową numer 58. We wsi znajduje się także lądowisko Babięta dla małych samolotów oraz ośrodek wypoczynkowy z możliwością wynajęcia kajaków. Piękna i spokojna okolica sprawia, że jest to idealne miejsce dla osób szukających aktywnego wypoczynku.

Babięcka Struga

Tak naprawdę jest to nazwa środkowo-górnego biegu rzeki Krutynia. Przyjmuje się, że nazwa Babięcka Struga obowiązuje od jeziora Gant - do jeziora Zyzdrój Wielki.

Będąc w gminie Piecki warto zobaczyć

  • Muzeum Regionalne im. Walentyny Dermackiej z Sapiehów w Pieckach
  • Kościół pw. św. Józefa w Nawiadach
  • Izba Pamięci Ernsta Wiecherta w Piersławku
  • Izba Przyrodnicza Mazurskiego Parku Krajobrazowego w Krutyni
  • Galeria Adama Szubskiego w Zgonie

Zabytki

We wsi znajduje się młyn wodny z początku XX w. – obecnie mieści się tu mała elektrownia wodna.

Historia

Początkowo mieściła się w miejscu obecnej wsi osada hutnicza (XV wiek). Kuźnica hutnicza podlegała wójtom krzyżackim, a później starostom książęcym z Szestna. Mistrzowie kowalscy, dzierżawiący kuźnicę hutniczą, mieli prawo do rybołówstwa i piwowarstwa na własną potrzebę oraz bezpłatny wyrąb drzewa, przeznaczonego na węgiel drzewny do huty. Ruda darniowa pozyskiwana była w ramach szarwarku przez ludność z okolicznych wsi. W czasie wojny ze Szwecją (1655-1660) kuźnica została zniszczona. Po odbudowie funkcjonowała jeszcze do 1727 r. Zajmowała się głownie i produkcją kowadeł, lemieszy oraz innych wyrobów żelaznych na potrzeby rolnicze. Pod koniec XIX pozostała po dawnej hucie szlaka została przewieziona do huty w Katowicach, w celu pozyskania żelaza z wykorzystaniem nowocześniejszych i bardziej efektywnych metod wytopu żelaza.

Babięta - zdjęcie
+ 17 zdjęć
ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Inne w okolicy

ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina