KamionkiKamionki

Miejscowość poza szlakiem WJM
5 0 5787
Hotel Hotel Noclegi Noclegi Basen / spa Basen / spa Czartery Czartery Sklep spożywczy Sklep spożywczy Market / hipermarket Market / hipermarket Sklep branżowy Sklep branżowy Sklep żeglarski Sklep żeglarski Bankomat Bankomat Bank Bank Kantor Kantor Informat. turystyczny Informat. turystyczny Poczta Poczta Policja Policja Straż pożarna Straż pożarna Stacja paliw Stacja paliw Naprawa samochodów Naprawa samochodów Naprawa łodzi Naprawa łodzi Gastronomia Gastronomia Ośrodek zdrowia Ośrodek zdrowia szpital szpital Apteka Apteka Lekarz prywatny Lekarz prywatny

Wieś założono  już w 1436 roku. W 1625 roku mieszkali tu, jak wynika z ksiąg rachunkowych powiatu giżyckiego, tylko Polacy. Co ciekawe, wielka epidemia dżumy, jaka miała miejsce w latach 1709–1710 na Mazurach, całkowicie ominęła Kamionki.

O ile mieszkańcy mogli odetchnąć z ulgą po przejściu tej straszliwej choroby, to jednak katastrofa nadeszła dwieście lat później. W 1914 roku o wieś zaciekle walczyli żołnierze rosyjscy i niemieccy z giżyckiej twierdzy Boyen. Szturm Rosjan ostatecznie odparto.

Te walki upamiętnia pomnik żołnierzy poległych podczas I wojny światowej, w tym mieszkańców Kamionek. Tego typu obeliski stawiano na Mazurach by nie tylko świadczyły o poległych żołnierzach niemieckich ale również by związać Mazurów z Niemcami.

Po 1945 r. nowi mieszkańcy tego regionu obeliski niszczyli. Ten w Kamionkach jednak ocalał.

We wsi Dziwiszewo znajduje się głaz – granit rapakiwi. W niedalekiej odległości w kierunku na południe przebiega szosa z Giżycka do Doby, natomiast głaz leży na szczycie pagórka. Wymiary głazu to obwód 14,2 m, długość 5,00 m, szerokość 4,00 m, wysokość 3,10 m. Głaz jest zwietrzały, posiada liczne i głębokie szczeliny.

Z tym pomnikiem przyrody wiąże się dość ponura opowieść. Głaz niektórzy nazywają Tatarskim. Według legendy podczas Potopu zapędzili się tam będący na polskiej służbie Tatarzy. W Dobie porwali w jasyr rodzinę hrabiego zu Tautenberg. Otoczeni w Dziewiszewie przez Mazurów zginęli z ich ręki. Wcześniej jednak na olbrzymim głazie mieli zamordować wszystkich jeńców.

Warto również wspomnieć o trzech doskonale zachowanych koszarowych schronach piechoty Giżyckiej Pozycji Polowej znajdujących się w kolonii Kamionki, opodal zatoki Rajcocha jeziora Dobskiego.

Kamionki - zdjęcie
+ 14 zdjęć
ReklamaA1 Stranda Zima
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina