ŁężanyŁężany

Miejscowość poza szlakiem WJM
0 0 2664
Hotel Hotel Noclegi Noclegi Basen / spa Basen / spa Czartery Czartery Sklep spożywczy Sklep spożywczy Market / hipermarket Market / hipermarket Sklep branżowy Sklep branżowy Sklep żeglarski Sklep żeglarski Bankomat Bankomat Bank Bank Kantor Kantor Informat. turystyczny Informat. turystyczny Poczta Poczta Policja Policja Straż pożarna Straż pożarna Stacja paliw Stacja paliw Naprawa samochodów Naprawa samochodów Naprawa łodzi Naprawa łodzi Gastronomia Gastronomia Ośrodek zdrowia Ośrodek zdrowia szpital szpital Apteka Apteka Lekarz prywatny Lekarz prywatny

Łężany wieś na pograniczu Warmii i Mazur, w gminie Reszel. Na jej terenie znajduje się przepiękny zespół pałacowo-parkowy w stylu neobarokowym wybudowany w latach 1909-1911 przez kontradmirała Reinholda Fischera. Nie ucierpiał w czasie wojny i zachował się w doskonałym stanie również wewnątrz.

Urokliwe wnętrza pałacu stały się nie tak dawno planem filmowym filmu „Kamerdyner” Filipa Bajona.

Sama miejscowość położona jest nieopodal jezior: Widryńskiego i Legińskiego, przy drodze wojewódzkiej nr 590, w odległości ok. 9 km od Reszla.

Wieś została założona w 1359 roku. Pierwszym właścicielem wsi był Fabian, członek rodziny Merkelingerode, który przybrał swoje nazwisko od nazwy wsi – von Lossainen. W polskiej wersji – Luzjański. W 1470 roku w majątku urodził się późniejszy biskup warmiński Fabian Luzjański. Do 1551 roku majątkiem zarządzał brat biskupa - Jan Luzjański.

Na przełomie XVII/XVIII właścicielami Łężan było kilka rodzin: von Ölsen, Truchses von Wetzhausen, Stanisławscy, Gąsiorowscy. W 1820 roku we wsi znajdowało się 9 domów oraz 75 mieszkańców.

Od 1885 roku właścicielem wsi został Gustaw Fischer, a później jego syn, Reinhold von Fischer-Loßainen. Objął on Łężany w posiadanie w 1910 roku. Podczas II wojny światowej majątek zajęła Armia Czerwona. W tym czasie wsią zarządzała wdowa po Reinholdzie. Pałac został przejęty przez Armię Czerwoną na potrzeby Sztabu Czerwonogwardzistów.

Po II wojnie światowej we wsi utworzono PGR. W 1954 roku majątek z przyległymi terenami objęła w zarząd Wyższa Szkoła Rolnicza w Olsztynie, przemianowana na Akademię Rolniczo–Techniczną (obecnie Uniwersytet Warmińsko–Mazurski w Olsztynie). W 1955 roku WSR utraciła pałac na rzecz Funduszu Wczasów Pracowniczych, który stał się ośrodkiem wczasowym. Jednak już 1958 roku dzięki staraniom Wyższej Szkoły Rolniczej pałac powrócił do majątku.

Obecnym właścicielem pałacu oraz całego majątku jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.

Na terenie majątku w Łężanach Uniwersytet utworzył Stację Badawczo-Dydaktyczną. Zajmuje on powierzchnię ok. 2 800 ha. Swoim zasięgiem obejmuje obszar na terenie dwóch gmin – Reszla i Kolna. Poza pałacem i polami uprawnymi do Stacji Badawczej należy również sześć jezior, dzięki którym prowadzona jest gospodarka rybacka. Jeziora zajmują obszar ok. 600 ha. Stacja prowadzi badania nad odmianą wierzby krzewiastej odpornej na szkodniki. Dodatkowo Stacja utworzyła na terenie gospodarstwa rybackiego sprzedaż narybku lina. Udostępniła również jeziora rybakom, umożliwiając rekreacyjne wędkowanie.

Zabytki w Łężanach

  • pałac - wybudowany w latach 1909–1911,
  • mauzoleum Fischerów oraz cmentarz powstały w XX wieku,
  • kuźnia,
  • młyn zbożowy,
  • budynek elektrowni wiatrowej,
  • zabudowania folwarczne.
ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina