Nowe GutyNowe Guty

Miejscowość na szlaku WJM
23 0 31694
Hotel Hotel Noclegi Noclegi Basen / spa Basen / spa Czartery Czartery Sklep spożywczy Sklep spożywczy Market / hipermarket Market / hipermarket Sklep branżowy Sklep branżowy Sklep żeglarski Sklep żeglarski Bankomat Bankomat Bank Bank Kantor Kantor Informat. turystyczny Informat. turystyczny Poczta Poczta Policja Policja Straż pożarna Straż pożarna Stacja paliw Stacja paliw Naprawa samochodów Naprawa samochodów Naprawa łodzi Naprawa łodzi Gastronomia Gastronomia Ośrodek zdrowia Ośrodek zdrowia szpital szpital Apteka Apteka Lekarz prywatny Lekarz prywatny

Wieś nad jeziorem Śniardwy, jedna z najpopularniejszych i najbardziej znanych nad tym akwenem. Miejsce bardzo popularne wśród windsurferów – działa tu ceniona szkoła pływania na desce, która oferuje kursy dla dzieci i dorosłych. Warunki do nauki windsurfingu są tu sprzyjające ze względu na rozległą płyciznę oraz nawietrzny brzeg. Dla dzieci zorganizowano przy tej szkole wodny tor przeszkód – istnieje możliwość zostawienia dziecka pod opieką ratownika w czasie, gdy dorośli uczą się surfować. 

W bezpośrednim sąsiedztwie szkoły windsurfingu działa pensjonat. W Nowych Gutach działa także jedno z najpopularniejszych i największych pól biwakowych w regionie, które jednocześnie jest zlokalizowane przy dużej plaży. Pole z zapleczem sanitarnym (toalety płatne), działa tu też bar i lodziarnia. Można tu rozbić namiot i zaparkować kamperem. 

W Nowych Gutach jest też bogata gaza noclegowa. We wsi działa luksusowy hotel oferujący m.in. usługi welness i SPA oraz masaże. Jest tu wiele prywatnych kwater, w tym domków do wynajęcia. Właściciele miejsc noclegowych oferują możliwość wypożyczenia sprzętu pływającego oraz rowerów. Pokoje noclegowe można w Nowych Gutach wynająć także w budynku wiatraka typu holenderskiego z początku XX wieku (nie ma on śmigieł). 

Nowe Guty to jedna z najstarszych miejscowości w okolicy – archeologowie odkryli ślady osady wczesnopruskiej, lecz nie zostały one do dziś zbadane. Osada istniała tu już we wczesnym średniowieczu, na pewno przed XIII wiekiem zamieszkana była przez Prusów. Nazwa wsi prawdopodobnie wywodzi się od pruskiego imienia – Gussepilcke. 

We wsi jest cmentarz ewangelicki z połowy XIX wieku, znajduje się na nim kwatera wojenna z okresu I wojny światowej, w której pochowanych jest 5 żołnierzy armii niemieckiej. Osobliwością okolic Nowych Gut jest imponujący głaz narzutowy o wymiarach 360x245x172 cm (o jego lokalizację należy pytać miejscowych – jest na pastwisku w pobliżu nasypu kolejowego). Głaz jest pomnikiem przyrody.  W okolicy jest wyznaczonych kilka ścieżek rowerowych.

Warto zobaczyć:

  • wiatrak typu holenderskiego z początku XX wieku; przebudowany do funkcji mieszkalnej, brak śmigieł, 
  • dawny cmentarz ewangelicki z połowy XIX wieku, w północno–zachodniej części wsi, nad brzegiem jeziora Śniardwy; znajduje się tu kwatera wojenna z okresu I wojny światowej, w której pochowanych jest 5 żołnierzy armii niemieckiej, 
  • na polu w pobliżu wsi znajduje się głaz narzutowy o wymiarach 360x245x172 cm. 
Nowe Guty - zdjęcie
+ 48 zdjęć
ReklamaA1 - port 69
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina