OleckoOlecko

Miejscowość poza szlakiem WJM
0 0 2929
Hotel Hotel Noclegi Noclegi Basen / spa Basen / spa Czartery Czartery Sklep spożywczy Sklep spożywczy Market / hipermarket Market / hipermarket Sklep branżowy Sklep branżowy Sklep żeglarski Sklep żeglarski Bankomat Bankomat Bank Bank Kantor Kantor Informat. turystyczny Informat. turystyczny Poczta Poczta Policja Policja Straż pożarna Straż pożarna Stacja paliw Stacja paliw Naprawa samochodów Naprawa samochodów Naprawa łodzi Naprawa łodzi Gastronomia Gastronomia Ośrodek zdrowia Ośrodek zdrowia szpital szpital Apteka Apteka Lekarz prywatny Lekarz prywatny

Olecko to miasto malowniczo położone nad jeziorem Olecko Wielkie. Jego rozpoznawalnym elementem architektonicznym jest plaża miejska ze skocznią, unikatowa kamienna półrotunda z kompleksem rekreacyjno-sportowym z 1927 r. Obecnie obiekt jest elementem centrum sportowo-rekreacyjnego, na którym trenują między innymi młodzieżowe reprezentacje Polski w piłce nożnej.

To co wyróżnia Olecko wśród innych mazurskich miast, to wspaniały park miejski w centrum. Olecko słynie z organizacji imprez sportowych o międzynarodowym charakterze i działań kulturalnych – „Przystanek Olecko”, „Mazurskie Spotkania z Folklorem”.

Miasto czaruje gości urokliwym położeniem nad rzeką Legą, która malowniczo wypływa z jeziora, owiniętego wokół miasta niczym błękitna wstęga. Powietrze w tym rejonie należy do najczystszych w Polsce. Przyczyniło się do tego m.in. oddalenie regionu od ośrodków wielkomiejskich oraz bliskie położenie 4 puszczy: Augustowskiej, Rominckiej, Boreckiej i Piskiej.

Atrakcyjne położenie oleckiej bazy sportowej w sąsiedztwie parku i jeziora przekłada się na doskonałe warunki do aktywnego wypoczynku i uprawiania różnorakich dyscyplin sportu.

Miasto stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania różnych zakątków Mazur. Blisko stąd również do Federacji Rosyjskiej 35 km i Litwy 65 km.

Na terenie strzeżonego, miejskiego kąpieliska znajduje się m.in. molo z wieżą do skoków, wypożyczalnia sprzętu pływającego, baza WOPR, bar z zadaszoną wiatą, boisko do gry w siatkówkę, zaplecze sanitarne. Tutaj też w czasie lata odbywa się wiele imprez sportowych i kulturalnych.

Okolice Olecka należą do tych nielicznych zakątków kraju, które łączą w sobie niezwykłe piękno krajobrazu ze świeżością terenów nie zniszczonych przez człowieka. Dominują tu barwy zieleni lasów i błękitu jezior – miejsc wymarzonych do odpoczynku.

Atuty Ziemi Oleckiej to wspaniały mikroklimat, duże obszary wodne i leśne, bogactwo zwierzyny i ptactwa, różnorodność szaty roślinnej – doskonałe warunki do żeglowania, polowania, wędkowania, grzybobrania.

Olecko to doskonałe miejsce do spędzenia wolnego czasu z rodziną. Warto tu przyjechać z dzieckiem bez względu na porę roku. Latem rozrywką będzie spędzenie czasu nad jeziorem. Szczególnie przyjazne dzieciom jest kąpielisko „Skocznia” nad jeziorem Oleckim Wielkim.

Czas na świeżym powietrzu można przyjemnie spędzić także w miejskich parkach. Dziecięcym harcom sprzyja park w centrum miasta z nowoczesnym placem zabaw, natomiast teren rekreacyjny ulokowany przy pasażu spacerowym na plażę miejską „Skocznia” poza placem zabaw oferuje też skatepark, tory do jazdy na rowerze czy rolkach oraz piramidę linową.

Na pewno naszym najmłodszym pociechom spodoba się spacer po Wiewiórczej Ścieżce – trasie wytyczonej wzdłuż linii brzegowej miejskiego jeziora. To doskonała okazja do poznania nowych, nieznanych dotąd gatunków roślin i zwierząt.

Zabytki w Olecku:

  • Kościół parafialny z II połowy XVII wieku, przebudowany w XIX i XX wieku. Wyposażenie świątyni reprezentuje styl neobarokowy.
  • Zabytkowy układ urbanistyczny miasta z XVI – XIX wieku, czyli rynek z przyległymi ulicami.
  • Zamek myśliwski, czyli zabytkowy zespół zamkowy. Jakaś budowla obronna istniała tu już w czasach staropruskich. W czasach krzyżackich, zbudowano w tym miejscu pałacyk myśliwski dla dostojników Zakonu. W XVIII wieku zamek zaczął podupadać, a w 1822 roku spłonął całkowicie i nie został już odbudowany. Pod koniec XIX wieku ruiny zamku zostały usunięte, a na ich miejscu stanął w 1897 roku budynek starostwa powiatowego.
  • Drewniana Skocznia, której konstrukcja pochodzi z początku lat 30-tych XX wieku i molo drewniane przy plaży pochodzące z około 1930 roku. Wokół jeziora Oleckie Wielkie poprowadzono "Wiewiórczą Ścieżkę", która jest atrakcyjnym szlakiem spacerowym o charakterze edukacyjnym. Jezioro Oleckie Wielkie skrywa w swoich wodach skarby czekające na odnalezienie. Od sierpnia 1914 roku leży gdzieś na jego dnie pancerna kasa miejska, a z czasów ostatniej wojny pochodzi inny możliwy cel podwodnych poszukiwań - wrak niemieckiego samolotu.
  • Pomnik ofiar I wojny światowej z około 1928 roku, z całym kompleksem sportowym, rekreacyjnym i parkowym. Pomnik ma kształt monumentalnej półrotundy z arkadowymi otworami.
  • Zabytkowy młyn wodny pochodzący z 1895 roku położony nad rzeką Legą (obecnie elektryczny).
  • Wieża ciśnień wybudowana na przełomie XIX – XX wieku.
  • Zabytkowa kamienica wybudowana pod koniec XIX wieku, mieszcząca się na Placu Wolności (prawdopodobnie najładniejszy budynek w mieście).
  • Szereg murowanych domów mieszkalnych z przełomu XIX i XX wieku. (ul. Armii Krajowej, 11-go Listopada, Grunwaldzka, Kolejowa, Plac Wolności).

O historii Olecka przeczytasz tu:

Aktualności - Cień historii. Olecko - stolica Mazur Garbatych (mazury24.eu)

Olecko - zdjęcie
+ 130 zdjęć
ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Inne w okolicy

ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina