RudaRuda

Miejscowość na szlaku WJM
1 0 6033
Hotel Hotel Noclegi Noclegi Basen / spa Basen / spa Czartery Czartery Sklep spożywczy Sklep spożywczy Market / hipermarket Market / hipermarket Sklep branżowy Sklep branżowy Sklep żeglarski Sklep żeglarski Bankomat Bankomat Bank Bank Kantor Kantor Informat. turystyczny Informat. turystyczny Poczta Poczta Policja Policja Straż pożarna Straż pożarna Stacja paliw Stacja paliw Naprawa samochodów Naprawa samochodów Naprawa łodzi Naprawa łodzi Gastronomia Gastronomia Ośrodek zdrowia Ośrodek zdrowia szpital szpital Apteka Apteka Lekarz prywatny Lekarz prywatny

Malowniczo położona wieś praktycznie u styku dwóch mazurskich jezior – Wojnowo i Niegocin. Zlokalizowana niedaleko Giżycka. Znajduje się tu również pomost przy którym można zacumować jacht. Niewielka osada, gdzie można spokojnie wypocząć w czasie rejsu po mazurskich akwenach.

Sama wieś jest jedną ze starszych osad lokalizowanych na Mazurach. Pierwsze informacje o zasiedleniu tego terenu pochodzą z roku 1481. Wówczas wzmiankowany jest przywilej prowadzenia młyna w tej miejscowości. Przy młynie około 1504 powstała wieś Ruda. Nazwa miejscowości pochodzi natomiast od rudy przerabianej w uruchomionej tu hamernii. Ciekawostką jest fakt, że w 1625 r. w osadzie mieszkali tylko Polacy. Wieś i hamernia zostały jednak praktycznie doszczętnie zniszczone w roku 1657 przez Tatarów. Od tego czasu nie wydobywano tu już rudy.

W roku 1830 w Rudzie było trzydzieści gospodarstw chłopskich. Od 1850 nastąpiło stopniowe wchłanianie gospodarstw chłopskich przez utworzony tu majątek ziemski. Podczas akcji germanizacyjnej w Prusach nazwa miejscowości została zmieniona na Ruhden. W 1938 r. administracja nazistowska dokonała kolejnej zmiany w nazewnictwie osady. Od tej pory nazywała się Eisenwerk. W roku 1939 majątek ziemski w Rudzie miał powierzchnię 382 ha i funkcjonowała tu cegielnia i gorzelnia. W roku 1945 wieś znalazła się na terenie Polski.

Niedaleko Rudy, w miejscowości Miłki można obejrzeć jeden z najstarszych kościołów na Mazurach. Zbudowany z kamienia polnego i cegły w końcu XV w. Spalony przez Tatarów i odbudowany w 1699 r. Z tego okresu pochodzi wieża kościoła i ołtarz (1688) r. Najstarszą częścią kościoła jest prezbiterium. W niewielkiej odległości od wsi Ruda znajduje się również miasto Giżycko, gdzie można odwiedzić zbudowaną w połowie XIX w., nigdy nie zdobytą i do dziś dobrze zachowaną Twierdzę Boyen, która chroniła przesmyku pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno (na twierdzy można obejrzeć m.in. armaty i stare powozy). Znajduje się też amfiteatr, w którym latem odbywają się festiwale (szantowy, hip-hopowy i disco-polo) i koncerty.

Cennym i jedynym tego rodzaju zabytkiem w Europie jest też ręcznie otwierany most obrotowy (także z XIX w.) nad Kanałem Łuczańskim, którego uroczyste otwarcie po zimie symbolicznie rozpoczyna sezon żeglarski na Mazurach. Zwykle impreza ta odbywa się w pierwszy majowy weekend.

Ruda - zdjęcie
+ 17 zdjęć
ReklamaA1 - port 69
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina