Szlak Żeglowny Giżycko - MikołajkiSzlak Żeglowny Giżycko - Mikołajki

Szlak na jeziorach WJM
0 0 14992

Ten szlak wodny prowadzi w kierunku południowym, przebiegając przez środkową część Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Będziemy żeglowali przez trzecie co do wielkości jezioro - Niegocin a także przez kilka mniejszych akwenów, połączonych ze sobą za pomocą kanałów.

szlak o długości 37,20 km

Będąc na jeziorze Niegocin, tuż przy Giżycku, warto podziwiać z pokładu łodzi piękną panoramę tego miasta. Mamy również widok na znany ośrodek turystyczno-wypoczynkowy Wilkasy. Na leżących dalej jeziorach szlaku możemy liczyć na spotkanie dużej ilości ptactwa wodnego, w tym łabędzie.

Jezioro Niegocin

Trzeci pod względem wielkości akwen w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Jezioro o zróżnicowanym dnie i z dużą ilością zagłębień oraz rozległych płycizn. Nad brzegami zbiornika rozciąga się miasto Giżycko. To bardzo popularny wśród turystów akwen wodny. Linia brzegowa jeziora jest niska i dobrze rozwinięta. Niegocin ma połączenie z jeziorem Kisajno przez kanały. Jeśli chcemy wpłynąć na Kisajno możemy skorzystać z dwóch opcji. Pierwsza to wschodni Kanał Giżycki prowadzący przez Giżycko. Druga prowadzi przez Kanał Niegociński do jeziora Tajty i dalej przez krótki Kanał Piękna Góra. Na południu przez sieć jezior i kanałów (Jezioro Boczne, Kanał Kula, Jezioro Jagodne, Jezioro Szymoneckie (właściwie zatoka Jagodnego), Kanał Szymoński, Szymon, Kanał Mioduński, Kotek Wielki, Kanał Grunwaldzki, Tałtowisko, Kanał Tałcki) można dotrzeć do jeziora Tałty i dalej na Jezioro Mikołajskie i Śniardwy.

Przy akwenie zlokalizowanych jest wiele ośrodków wypoczynkowych oraz miejscowości turystycznych takich jak: Giżycko, Wilkasy, Rydzewo, Grajewo, Bystry i Strzelce. Żeglarze z pewnością znają już uroki przystani w Giżycku i Wilkasach.

Przez to jezioro biegnie szlak żeglarski z Giżycka do Mikołajek, Węgorzewa, Rucianego-Nidy i do Pisza oraz szlak kajakarski Galindów. Na jeziorze latem organizowanych jest wiele zawodów regatowych. Zimą natomiast na akwenie pojawiają się miłośnicy bojerów.

Trasa szlaku

  • 0,00 km

    początek szlaku nad jeziorem Niegocin w Giżycku.
  • 8,80 km

    wchodzimy w połączenie jeziora Niegocin z Bocznym (to jest cieśnina). Na wschodnim brzegu zlokalizowana jest wieś Rydzewo oraz słynna "Gospoda Pod Czarnym Łabędziem". Na zachodzie natomiast mamy wieś Bogaczewo. Będąc jeszcze na samym jez. Niegocin możemy skierować się na południowy - wschód i odwiedzić jeziora Nialk Duży oraz Wojnowo (składamy maszt przed wejściem na jezioro Wojnowo - uwaga strefa ciszy).
  • 11,26 km - SKŁADANIE MASZTU :)

    kanał Kula, który łączący jezioro Boczne z akwenem Jagodne. Przesmyk oddzielający jeziora uważany jest za dział wodny pomiędzy dorzeczem Wisły i Pregoły.
  • 19,10 km - SKŁADANIE MASZTU NA DŁUŻEJ

    początek Kanału Szymońskiego, który łączy południową część jeziora Jagodne zwaną Szymoneckim z jeziorem Szymon. Nad kanałem znajduje się most drogowy na trasie samochodowej Giżycko - Mikołajki (S4) i Mikołajki - Ryn przez Starą Rudówkę. Z lewej strony zlokalizowana jest wieś Szymonka. Będąc na jeziorze Jagodne możemy wpłynąć zaraz przed jez. Szymoneckim w kierunku południowo - wschodnim do odnogi jeziora i dopłynąć do zatoki Górkło (czeka tam port - fajny za nocleg).
  • 21,46 km - MASZT ZŁOŻONY

    to już wylot Kanału Szymońskiego na jezioro Szymon. Akwen otoczony jest gęstymi szuwarami i z tego powodu stanowi doskonałe siedlisko dla ptactwa wodnego. Warto podpatrzeć różne gatunki tych ptaków.
  • 22,86 km - MASZT ZŁOŻONY

    początek Kanału Mioduńskiego, który łączy jezioro Szymon z niewielkim akwenem - Kotek Wielki. 
  • 24,78 km - MASZT ZŁOŻONY

    dobijamy do końca Kanału Mioduńskiego. Przed nami rozciąga się najmniejsze jezioro szlaków WJM - Kotek Wielki. Przy jeziorze mały znany port - niestety aby do niego wpłynąć trzeba postawić maszt, jeśli później udajemy się dalej w drogę musimy go znowu położyć!
  • 25,66 km - MASZT ZŁOŻONY

    początek Kanału Leleckiego (Grunwaldzki), który łączący niewielkie jezioro Kotek Wielki z jeziorem Tałtowisko. Nad kanałem znajduje się most drogowy na trasie Mikołajki - Ryn.
  • 26,13 km

    wychodzimy z Kanału Leleckiego na jezioro Tałtowisko. Tutaj możemy troszkę popływać na żaglach i zacumować do dwóch portów na jeziorze.
  • 27,63 km - MASZT ZŁOŻONY

    to początek Kanału Tałckiego, który łączy akwen Tałtowiska z jeziorem Tałty.
  • 29,23 km

    wylot Kanału Tałckiego na jezioro Tałty.
  • 29,70 km

    w tym miejscu następuje rozwidlenie szlaków wodnych na jeziorze Tałty. W prawo trasa wiedzie do Rynu (odcinek Mikołajki - Ryn). Natomiast obierając kurs w lewo dotrzemy do Mikołajek. W pobliżu rozwidlenia (z prawej strony) mamy największą głębię akwenu osiągającą 51 metrów.
  • 33,00 km

    z lewej strony, przy brzegu jeziora Tałty znajduje się wieś Tałty.
  • 35,00 km

    z prawej strony burty mijamy najwyższe wzniesienie w okolicy (to jest punkt widokowy) Olszowy Róg ( wysokość 155 m n.p.m.). Po drodze również po prawej stronie mijamy miejscowości Jura Wielka, Stare Sady.
  • 36,95 km

    docieramy do końca jeziora Tałty. To już początek jeziora Mikołajskiego.
  • 37,20 km

    wioska Żeglarska w Mikołajkach nad jeziorem Mikołajskim lub kilka innych równie atrakcyjnych portów
  • koniec lub początek powrotu :)

Mikołajki - „letnia stolica Polski”

W centrum Mikołajek łączą się jezioro Tałty i jezioro Mikołajki. W średniowieczu były to dwa odrębne jeziora, które łączył tylko mały strumień. Most drogowy pełni w Mikołajkach ważną funkcję historyczno-rozrywkową, ponieważ jest do niego przymocowany łańcuchem Król Sielaw. Ten rybi król jest w herbie miasteczka. Tego samego Króla Sielaw można podziwiać w fontannie na rynku nazywanym tu Placem Wolności (obowiązkowe miejsce na pamiątkowe zdjęcie udowadniające pobyt w Mikołajkach!).

Mikołajskie hotele, pensjonaty i gościńce oferują gościom zabiegi SPA, masaże, jazdę konną, wyszukane menu w restauracjach, wczasy tematyczne i spełnianie wszelakich zachcianek. Głównym zabytkiem Mikołajek jest XIX-wieczny kościół ewangelicki, który znajduje się w pobliżu przystanku autobusowego. Łatwo go rozpoznać po charakterystycznej wysokiej wieży. Przy kościele w XIX wiecznym budynku znajduje się jedyne w Mikołajkach muzeum – Muzeum Reformacji Polskiej, w którym zgromadzono m.in. stare mazurskie starodruki, w tym Biblię Polską wydaną w Magdeburgu w 1726 r. Warto też zarezerwować chwilę i przyjrzeć się (przynajmniej niektórym) kamieniczkom przy wspomnianym już Placu Wolności.

Najbardziej okazałym budynkiem jest tu dawny ratusz z 1888 r. (obecnie hotel Mazur). Sam Plac Wolności w XVIII w. pełnił rolę wojskowego placu ćwiczeń. Współcześnie latem ten plac to jeden wielki kram. Z rynku biegnie najdłuższa ulica Mikołajek (2,5 km) obsadzona lipami - ul. Kajki (miejscowi mówią: „ulica Kajki całe Mikołajki”). Do ulicy Kajki równolegle biegnie ulica Dybowska, a przy niej znajduje się zabytkowy kirkut.

Kultowym, opiewanym w szantach i fotografowanym na milion sposobów miejscem w Mikołajkach jest wioska żeglarska nad jeziorem Mikołajskim. To miejsce, znane milionom Polaków, właśnie przechodzi ogromną metamorfozę. Przebudowa mikołajskiego nadbrzeża rozpoczęła się w 2018 roku na wysokości amfiteatru i systematycznie będzie się przesuwała w stronę Śniardw. Prace potrwają – wedle planów – dwa-trzy lata i mają być wstrzymywana na czas szczytu sezonu. Po przebudowie nadbrzeże ma mieć ponad kilometr szerokiej promenady, na której będą zacienione miejsca do odpoczynku, stylowe drewniane kramy, ławki i punkty widokowe. Wzdłuż całego nadbrzeża mają być pomosty do cumowania. Tawerna w wiosce oczywiście ma zostać. Na razie nie wiadomo, czy z powodu przebudowy nadbrzeża festiwal szantowy w nadchodzących latach będzie w wiosce, czy przeniesie się w inne miejsce.

Szlak Żeglowny Giżycko - Mikołajki - zdjęcie
+ 70 zdjęć
ReklamaA1 Stranda Zima