ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Upamiętnienie zamachu na Hitlera w Sztynorcie i Wilczym Szańcu

Wydarzenia i imprezyBieżące17 lipca 2023, 6:44Komentarzy: 2
Ekspozycja w Wilczym Szańcu.
Ekspozycja w Wilczym Szańcu. fot. mazury24.eu

Niemiecko-Polska Fundacja Ochrony Zabytków Kultury organizuje 20 lipca br. na Mazurach specjalne wydarzenie poświęcone zamachowi na życie Adolfa Hitlera, do którego doszło w Wilczym Szańcu w 1944 r.

Specjalne wydarzenie rozpocznie się w pałacu w Sztynorcie, przy kamieniu poświęconym Henrichowi von Lechndorff. Kolejnym punktem będzie zwiedzanie odnawianego zabytku w Sztynorcie, a następnie przejazd do Wilczego Szańca. Tam odbędzie się wykład dr Ralfa Meindla o znaczeniu pałacu w Sztynorcie w planowanym zamachu na życie Adolfa Hitlera.

20 lipca 1944 roku miał miejsce nieudany zamach na życie Adolfa Hitlera. Na czele grupy spiskowców stał pułkownik Claus Schenk von Stauffenberg. Do ataku na wodza III Rzeszy doszło w Wilczym Szańcu.

Zamach odbył się w kwaterze Hitlera w Wilczym Szańcu niedaleko Kętrzyna. Plan, przygotowany przez przedstawicieli niemieckiego ruchu oporu, zakładał usunięcie przywódcy III Rzeszy, przejęcie władzy i wszczęcie negocjacji pokojowych z aliantami. Śmierć Führera poprzedziłaby pucz wojskowy i zainstalowanie nowego rządu.

Von Stauffenberg, od 1 lipca szef sztabu Armii Rezerwowej, chciał wykorzystać fakt, że może uczestniczyć w naradach z Hitlerem. Początkowo liczył na to, że uda mu się jednocześnie zlikwidować także Himmlera i Göringa. Ich nieobecność udaremniła próby przeprowadzenia zamachu w pierwszych tygodniach lipca. Ostatecznie Stauffenberg zdecydował się na uderzenie na samego Führera.

20 lipca Stauffenbergowi udało się wnieść teczkę z ładunkami wybuchowymi na salę obrad dowództwa III Rzeszy. Położył ją w bezpośredniej bliskości wodza, po czym wyszedł z pomieszczenia pod pretekstem konieczności odbycia rozmowy telefonicznej. W wybuchu, do którego doszło o godzinie 12.42, zginęły cztery osoby. Hitler odniósł jedynie lekkie rany.

Wskutek fiaska zamachu dalszych części planu poza postawieniem w stan gotowości oddziałów rezerwy Wehrmachtu nie zrealizowano.

Część organizatorów spisku, w tym sam Stauffenberg, została schwytana jeszcze tego samego dnia. Pułkownika stracono niedługo po północy 21 lipca 1944 r.

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 1
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Moja Koja

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Karos Pomosty Pływające
ReklamaB2 - To tutaj
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina