Wyspa UpałtyWyspa Upałty

Wyspa na szlaku WJM
1 0 6563

To największa wyspa na jeziorze Mamry i w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Jej powierzchnia to ponad 67 ha. Obecnie Upałty należą do rezerwatu przyrody „Wyspy na jeziorze Mamry i Kisajno”. Informują o tym tablice umieszczone na brzegach wyspy. Kiedyś było to tętniące życiem miejsce na Mazurach.

Jeszcze 300 lat temu wyspa Upałty połączona była na stałe z lądem. Pozostałością po tym są liczne pasy płycizn znajdujące się pomiędzy wyspą a brzegiem jeziora. Wyspa obecnie jest opuszczona. Znajdują się na niej stanowiska lęgowe rzadkich gatunków ptaków, w tym orła bielika.

Jednak nie zawsze ten teren pozostawał niezagospodarowany. Wyspa Upałty do 1945 roku była własnością hrabiów Lehndorffów - właścicieli Sztynortu. Jeszcze przed II wojną światową mieściła się tu elegancka, znana w Europie restauracja, park z alejkami, leśniczówka, domki do wynajęcia. W czasie II wojny światowej wyspę z brzegiem (nieopodal Mamerek) łączył drewniany most. Na Upałtach stacjonowali żołnierze. Most w 1945 r. spalili Rosjanie. Kroniki podają również, że w 1717 r. na wyspie urządzano polowania na łosie, które przepływały tu ze stałego lądu. W XVIII w. hrabia Ernest von Lehndorff zbudował tu dla upamiętnienia hrabiego Henckla von Donnersmarcka piramidę wysokości 13 metrów. Obecnie po tym obiekcie nie ma już jednak śladu. W maju 1931 r. na wyspie pochowano nauczyciela-badacza ornitologa - Augusta Quednaua. Jego grób znajduje się tu do dziś.

Na wyspie możemy odnaleźć pozostałości betonowych umocnień z czasów II wojny światowej, po innych budowlach pozostały tylko fundamenty. Brzegi Upałt są porośnięte trzciną. Część południowa jest miejscem odpoczynku i wylęgu ptactwa wodnego oraz wielu gatunków ptaków śpiewających. Drzewostan tworzą przede wszystkim drzewa liściaste. Do wyspy nie możemy przybijać i ją zwiedzać. Możliwe jest to tylko ze specjalnym pozwoleniem.

jezioro Mamry

jezioro Mamry

Jedno z największych jezior w Polsce. Leży w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Północna część akwenu jest wyraźnie głębsza. Dno porośnięte roślinnością. Brzegi akwenu są...
ReklamaA1 - port 69
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina